Yükleniyor...

Dogecoin (DOGE) Çılgınlığı, Litecoin’i (LTC) Tehdit Ediyor

Tecrübeli kripto para araştırmacısı Lucas Nuzzi, Dogecoin (DOGE) çılgınlığının neden Litecoin’i (LTC) tehdit edeceğini açıklıyor.

dogecoinlitecoin

Tecrübeli kripto para araştırmacısı Lucas Nuzzi, Dogecoin (DOGE) çılgınlığının neden Litecoin’i (LTC) tehdit edeceğini açıklıyor. Ve iki farklı platformun saldırılara karşı nasıl dayanabileceğini anlatıyor.

Digital Assets Research kurucu ortağı Lucas Nuzzi, Dogecoin ve Litecoin ağlarına nasıl saldırı yapılabileceğini paylaştı ve bunlara karşı önlemleri sıraladı.

Şaka Amaçlı Oluşturulan Coin’in Madencisi Yok

Nuzzi’ye göre, 2014’te Dogecoin ağındaki madenci eksiği, platformu %51 saldırısına karşı savunmasız bıraktı. Geliştiricilerin uyguladığı Yardımcı Proof of Work (AuxPoW), Dogecoin madenciliğini benzer ağlarla eşleşmesini sağladı.

Önerilen çözüm, ilk günden ihtilaflı oldu: Dogecoin madenciliği, büyük madencilerin kontrolüne bağlı oldu. Bugün, Litecoin madenciliğinin %95’i, platform içindeki madenciler tarafından yapılıyor. Şu anki tercih, bulunmasından beri geçen eğlenceli yılları, hiç görülmemiş toparlanmadan dolayı ciddi bir probleme dönüştürdü.

Dogecoin fiyatındaki %1200’lük artış, hash düzeyini %15 artırdı. Sonuç olarak Litecoin ve Dogecoin, siber saldırılara çok daha açık konuma geldi.

2013’ten Beri Piyasada Olan Kripto Paralar İçin Son Çare

Nuzzi, Litecoin’e düzenlenecek %51 saldırısı sayesinde büyük çaplı işlemlerin blockchain platformlarına kaydedilmemesinin sağlanabileceğini söyledi.

Dogecoin fiyatındaki ralliyi düşünürsek, saldırı yapıldığı zaman kârlar arttıkça, saldırganlar için daha cazip hâle geliyor. Nuzzi, Litecoin ve Dogecoin için doğrulama zamanlarının artırılmasını önerdi. Eğer doğrulama zamanı 24 saate çıkarılırsa, büyük çaplı saldırının toplam maliyeti 2 milyon doları bulur.

Günün sonunda Dogecoin platformu, 2021 yılı teknolojileriyle karşılaştırıldığı zaman yeterince gelişmemiş durumda. Kripto para araştırmacısı, DOGE ile ilgili bir uyarıda bulundu:

“Bu olgunluk ve ciddiyet eksikliği eğlencelidir, meme’in bir parçasıdır .. Ama eğer on milyar dolarlık bir piyasa değeri olan Dogecoin kripto paraya atacağınız adımsa, dikkatli olmalısınız. Hayatta biriktirdiğin birikimi bir meme’e koymayın.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner