Yükleniyor...

Doğruluğu İspatlanmış Grafiğe Göre Bitcoin (BTC) 100.000 Dolara Gidiyor!

Mayıs 2020'de üçüncü Bitcoin yarılanma (halving) etkinliği gerçekleşecek.

Bitcoin halving

Mayıs 2020’de üçüncü Bitcoin yarılanma (halving) etkinliği gerçekleşecek. Üçüncü yarılanma etkinliği ile blok başı verilen madencilik ödülü yarı yarıya azalacak ve 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Yani madenciler çıkardıkları her blok için yüzde 50 daha az BTC ödülü alacaklar. Bitcoin böylece daha ender bulunan bir dijital varlık haline gelecek.

Yarılanma Etkinliği Enflasyonu Önlemek İçin Yapılıyor

Yarılanma Bitcoin’in kurucusu tarafından enflasyonu önlemek için Bitcoin algoritmasına eklendi. Ancak, John McAfee’nin iddiasıyla 7 milyon BTC’nin sonsuza dek kaybolduğunu düşünecek olursak şimdiden ilk deflasyonist para Bitcoin olarak adlandırılabilir.

Yarılanma Bitcoin’i 100.000 Dolara Ulaştırabilir Mi?

Twitter’da yaklaşık 40.000 takipçisi bulunan ve bir kripto tutkunu olan ‘Crypto Einstein’ (@BitcoinEinstein), her yarılanmadan sonra (dört yılda bir olmak üzere) Bitcoin fiyatının yükselişini gösteren bir tablo yayınladı.

Grafik, Bitcoin’in 2017 Aralık ayı sonlarında yaşanan en yüksek seviyenin bir yıl önce meydana gelen yarılanma ile büyük ölçüde eşleştiğini doğruluyor.

Yaklaşan yarılanmadan sonra bazıları birçok madencinin cihazını kapatacağından dolayı Bitcoin’in fiyatının düşeceğine inanırken, bazıları ise yarılanma ile Bitcoin fiyatının artacağına inanıyor. Beklenen söz konusu yükseliş için de yarılanmadan ziyade ABD’nin borcunun büyümesinin ve daha fazla parasal gevşeme programı beklentisinin etkili olacağı düşünülüyor.

Yukarıdaki grafik üçüncü (Mayıs 2020) yarılanma ile Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine, 100.000 dolara ulaşacağını gösterirken, dördüncü yarılanma ile Bitcoin fiyatının 300.000 dolara kadar yükseleceğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner