Yükleniyor...

DOJ, 5 Kişiyi Fiyat Manipülasyonu Nedeniyle Suçladı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Ethereum tabanlı kripto para birimi Hydro’nun piyasa manipülasyonu iddiasıyla ilgili olarak beş kişiyi suçladı.

DoJ

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Ethereum tabanlı kripto para birimi Hydro’nun piyasa manipülasyonu iddiasıyla ilgili olarak beş kişiyi suçladı. 

DOJ tarafından yeni açıklanan iddianame, ERC-20 Hydro token’ı ile ilgili olarak beş kişiyi piyasayı manipüle etmek için komplo kurmakla itham etti. 24 Nisan’da yapılan açıklamada, üç kişi piyasayı manipüle etmek ile suçlanırken, diğer iki kişi ise komplodaki rolleri nedeniyle ayrı ayrı suçlandı. 

5 ila 20 Yıl Arası Hapis Cezası Alabilirler

DOJ, Haziran 2018’den Nisan 2019’a kadar Hydrogen Technology Corp. CEO’luk görevini yürüten Michael Ross Kane, Hydrogen’in finansal mühendislik şefi Shane Hampton ve George Wolvaardt’ın, Hyrdro token’ları takas etmek isteyen piyasa katılımcılarını dolandırdığını iddia etti. 

İddianameye göre, Moonwalkers Trading Limited adlı piyasa yapıcı firmanın baş teknoloji sorumlusu olan Wolvaardt, token için yüksek talep varmış gibi görünmesini sağlamak adına belirsiz aralıklarla bir dizi yüksek değerli sahte emir gerçekleştiren bir ticaret botu tasarladı. Bot, tek bir hesap üzerinden aynı anda büyük miktarlarda token alım satım işlemi gerçekleştirdi. 

DOJ, Hydro’nun fiyatının yapay olarak manipüle edilmesinin ardından, suç ortaklarının ellerindeki varlıkların büyük bir kısmını satarak yaklaşık 2 milyon dolar haksız kazanç elde ettiklerini iddia ediyor. 

Bunlara ek olarak, Moonwalkers’ın eski CEO’su Tyler Ostern ve Hydrogen Technology Corp şirketinden blok zincir mühendisi olan Andrew Chorlian da iddia edilen manipülasyon planına dahil oldukları için suçlandı. 

Kane, Hampton ve Wolvaardt’ın her biri bir kez menkul kıymet fiyat manipülasyonu yapmak, banka dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak ve iki kez banka dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor. Tüm suçlamalardan suçlu bulunmaları halinde, her biri menkul kıymet fiyat manipülasyonu suçlamasıyla ilgili olarak azami beş yıl hapis cezası ve diğer suçlamaların her biri için 20 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklar. 

20 Nisan’da New York Bölge Mahkemesi yargıcı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan bir davada Michael Ross Kane aleyhine karar vererek 2,8 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner