Yükleniyor...

DoJ SBF’nin kefaletinin iptalini istiyor

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), SBF'nin kefaletinin iptalini istiyor.

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), SBF’nin kefaletinin iptalini istiyor.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın (SBF) davası sürüyor. SBF, birçok suçtan yargılanırken DoJ SBF’nin kefaletinin kaldırılmasını istedi.

DoJ SBF’nin kefaletinin kaldırılmasını istiyor

Dosyada yer alan bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’ın (SBF) kefaletinin iptalini istiyor. DOJ, SBF’yi tanıkları tahrif etmeye çalışmakla ve FTX ABD’nin mevcut genel hukuk müşaviriyle iletişime geçerek Caroline Ellison’ın günlüğünü The New York Times’a sızdırmakla suçluyor.

SBF, 22 Aralık 2022’de tahvil karşılığında serbest bırakıldıktan sonra birden fazla kefalet değişikliği talep etmiş. Dosyada belirtildiğine göre, 15 Ocak 2023 tarihinde sanık, FTX ABD’nin mevcut baş hukuk müşavirine e-posta ve şifreli mesajlaşma uygulaması Signal aracılığıyla ulaştı ve bir ilişki kurma olasılığını ve birbirlerini kaynak olarak kullanma potansiyelini sorguladı.

abd adalet bakanligi

Ayrıca, SBF’nin Signal’i engelleme amacıyla kullandığı ve uygulamanın otomatik silme özelliğinin soruşturmayı zorlaştığı iddia ediliyor. Mahkeme, SBF’nin bu davranışları nedeniyle tanığın kurcalanmasının potansiyel riskine dikkat çekiyor.

Bu gelişmeler üzerine Yargıç Lewis Kaplan’ın, SBF’nin kefalet koşullarında değişiklik yapmayı veya kefaletini tamamen iptal etmeyi seçebileceği belirtiliyor. Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu İnternet İcra Ofisi şefi John Reed Stark’a göre, Kaplan’ın karar vermesi zor bir süreç olacak. Eğer SBF’nin serbest kalmasına izin verilirse, muhtemelen daha sıkı uyarılar alacaktır.

Tüm bu olaylar, Manhattan mahkemesinde 26 Temmuz’da yapılan duruşmanın ardından ortaya çıktı. Savcı Danielle Sassoon, özgürlüğünü eski romantik ortağı ve meslektaşı Ellison’a gözdağı vermek için kullandığı iddialarına dayanarak SBF’nin kefaletinin iptalini talep etti. Sassoon ayrıca SBF’nin Ellison’ı gözdağı vermeye çalıştığını ve yaklaşık 100 telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Tüm bu suçlamalar, SBF’nin gelecekteki yargı süreci ve kefalet durumu hakkında ciddi bir endişe yaratıyor ve Yargıç Kaplan’ın yapacağı karar önemli bir öneme sahip olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner