Yükleniyor...

Dokunan kazanıyor: Sıradaki Notcoin hangisi?

Notcoin'in (NOT) airdrop yapması ve Telegram oyuncularının 10 milyonu aşmasıyla birlikte hangi oyunlara akın edildi?

dokun kazan telegram

Notcoin’in (NOT) airdrop yapması ve Telegram oyuncularının 10 milyonu aşmasıyla birlikte hangi oyunlara akın edildi?

Telegram’la entegre çalışan blokzincir Toncoin (TON) sansasyonel bir şekilde büyümeye devam ediyor. Milyonlarca kullanıcı Toncoin ekosistemine dahil olmaya başladı. Son verilere göre, Toncoin ekosisteminde yer alan ve Telegram üzerinden oyun piyasaya süren projeler 10 milyonun üzerinde oyuncuya erişti.

Notcoin (NOT), Telegram üzerinden sunulan bir “tap to earn” (TTE) projesi olarak ipi göğüsledi. Tıklama başına ödül veren ve bu ödülleri airdrop’a dönüştüren Notcoin, yeni bir furyayı başlattı. Kripto yatırımcıları sıradaki Notcoin’leri aramaya başladı.

Telegram destekli oyunlar Toncoin dışındaki blokzincirlere de sıçradı. Farklı blokzincirlere ait projeler de Telegram üzerinden oyun çıkarmaya başladı. Peki Notcoin gibi airdrop yapma ihtimali olan ve milyonlarca oyuncunun akın ettiği TTE oyunları hangileri?


1- Yescoin

Notcoin’i baz alan ve Not’ın tersi olarak Yes imajını kullanan Yescoin, dünya çapında çok sayıda oyuncusuyla Telegram’da öne çıkan bir sosyal oyun. Tıpkı Notcoin gibi Yescoin’de de ekrana dokundukça puan kazanılır ve puan kazanma olasılığını artırmak için çeşitli sosyal görevler yerine getirilir.

Yescoin oyun

Lansmanından bu yana hızla oyuncu kazanan ve kısa sürede viral olan Yescoin, Toncoin blokzinciri tarafından destekleniyor. Milyonlarca oyuncu Telegram üzerinden bağlandıkları Yescoin’de dokunarak puan kazanmaya çalışıyor.

Oyuncuların Telegram’da hesap sahibi olması gerekiyor. Telegram’a Yescoin yazıldığında çıkan bot, oyuncuları direkt oyuna yönlendiriyor. Oyun ise oldukça basit. Amaç ekranda yer alan pizzaları veya coin’leri toplamak ve puan kazanmak. Oyun içerisinde yer alan yükseltmeyle daha fazla puan toplamak mümkün.


2- TapSwap

20 milyondan fazla oyuncusu ve günlük 1,5 milyon aktif kullanıcının tercih ettiği TTE oyunu TapSwap, kısa sürede kripto sektörünün popüler projeleri arasında yer aldı. TapSwap, tıpkı Notcoin gibi başarılı olacağı düşünülen ve potansiyel bir airdrop beklentisiyle oynanan Telegram merkezli bir oyun.

TapSwap solana oyun telegram

Resmi X hesaplarından yapılan açıklamaya göre, TapSwap düşük ücret ve yüksek verimli çalışacak merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmeti sunan bir borsa olarak piyasaya sürülecek.

Tapswap, tıpkı Notcoin veya Yescoin gibi işlemektedir. Oyuncular Telegram üzerinden TapSwap’e girebilir. Oyunun merkezinde T harfli coin’e hızlı ve sürekli dokunmak yer alıyor. Bunu yapan oyuncular bol miktarda puan kazanıyor. Puanlar arttıkça oyuncular lig (altın, platin vb) atlayabiliyor. Daha fazla puan kazanmak amacıyla çeşitli yükseltmeler alınabiliyor. Ayrıca sosyal görevler yapılarak da puan kazanılabiliyor.


3- QuackQuack

Listemizde yer alan bir başka Telegram merkezli sosyal oyun projesi ise QuackQuack. QuackQuack, TapSwap, Yescoin ve Notcoin’den farklı bir mekanizmaya sahip olmasıyla popülerlik kazandı. Oyun, benzer şekilde dokunarak puan toplama sistemiyle çalışsa da mekaniği farklı işlemektedir. Oyuncular, ördek yetiştirmek ve mümkün olduğunca çok yumurta toplamak için ekrana dokunuyor. Basit bir arayüze sahip olan oyunda amaç, ördeklerin yumurtalarını toplamak ve biriktirmek.

QuackQuack telegram

Telegram’da hesap açan veya hesabı olan oyuncular QuackQuack’a giriş yapabilir. Oyuncular başlangıçta üç kuluçkayla başlıyor. Oyuncuların 15 adet ördek toplama hakkı bulunuyor. Ördekler kuluçkada yumurtluyor ve oyuncular bu yumurtayı isterse toplayabiliyor isterse ördek çıkarmak için açabiliyor. Toplanılan yumurtalar, ilerleyen dönemlerde airdrop kazanma şansını artırıyor.

Ayrıca görevler kısmında yer alan sosyal görevler yerine getirilirse ödüller kazanılabiliyor. Bu ödüller de oyun mekanizmasında yumurta kazanmak için kullanılabiliyor.


4- Catizen

Telegram odaklı sosyal oyun projesi Catizen kısa sürede popülerlik elde etti. Toncoin konferansında TON Labs CEO’su Catizen oyunundan bahsetti. Bu nedenle Catizen’e milyonlarca oyuncu akın etti. Alanında uzman isimler, Catizen’in Notcoin’den sonra en önemli TTE projesi olduğunu düşünüyor. Catizen’den yapılan açıklamaya göre gerçekleşecek airdrop için toplam arzın yüzde 35’i ayrıldı.

catizen telegram coin

Catizen, listemizdeki diğer oyunlar gibi dokun kazan modeliyle çalışıyor. Oyun, diğer oyunların aksine farklı bir konsept sunmasıyla milyonlarca oyuncuyu bünyesine kattı. Oyunda kedi sahibi olmak ve bu kedilerin seviyesini artırmak amaçlanıyor. Kedilerin seviyesi ne kadar artarsa puan kazanma süreci de hızlanıyor. Kediler saniyede belirli puanlar veriyor. Oyuncular kazandıkları bu puanlar ile isterlerse belirli seviyelerde kedi satın alabiliyorlar. Oyunda bir de balık parası bulunuyor. Bu para, yükseltmeler ve hızlı puan kazanma sürecinde kullanılıyor.


5- MemeFi Coin

Listemizde yer alan bir başka TTE sosyal oyunu MemeFi Coin. MemeFi Coin tıpkı Notcoin ve TapSwap gibi ekrana dokundukça puan kazanılan bir algoritmaya sahiptir. Bu oyunda ise dokunulan figür diğerlerinden farklıdır. Oyuncular, MemeFi Coin’de her seviyede değişen figürlere dokunuyor. Örneğin seviye 2’de ekrana ninja kostümlü bir kedi geliyor. Bu figürlere dokundukça puan toplanıyor.

MemeFi coin telegram

MemeFi Coin de airdrop sinyalleri veriyor. Proje, kısa sürede milyonlarca oyuncuya ulaşarak popülerlik kazandı. Oyuncular, ekrandaki figürlere dokunarak topladıkları puanları daha fazla puan kazanmak ve oyunda seviye atlamak için harcayabiliyorlar. Her seviyede değişen figürler, belirli canlara sahip ve bu canlar bittiğinde yeniliyorlar. Figürlerin canları ise dokundukça azalıyor.

Oyuncular, MemeFi Coin’in eğlenceli ve akıcı bir oyun olduğunu öne sürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner