Yükleniyor...

Dolandırıcıların Yeni Gözdesi Bitcoin ATM’leri!

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), vergi mükelleflerini Bitcoin ATM'leri aracılığıyla ödeme talep eden telefon dolandırıcılarına karşı uyardı.

Dolandırıcılar Bitcoin ATM

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), vergi mükelleflerini Bitcoin ATM’leri aracılığıyla ödeme talep eden telefon dolandırıcılarına karşı uyardı. Yapılan uyarıyla Bitcoin ATM’lerinin vergi dairesine bildirilen en yaygın dolandırıcılık yöntemi olduğu belirtildi.

Yaklaşık bir milyon Avustralyalı 21 Kasım’da vergilerini ATO’ya ödeyecek. ATO Genel Sekreteri Kath Anderson Çarşamba günü yaptığı açıklamada, suistimallerin giderek daha karmaşıklaştığını söyledi. Savunmasız insanları dolandırmayı, çoğu zaman insanlarını gaspetmek ya da kişisel bilgilerinin almak için farklı taktiklerin kullanılmaya başlandığını belirtti.

Anderson, “Kasım ayında birçok insanın ödemesi gereken vergi faturaları olduğu için şu anda dolandırıcılığın arttığı bir dönemdeyiz. Birisi size borçlu olduğunuzu bilmediğiniz bir vergi borcunu ödemenizi talep ettiğinizde temkinli olun.” uyarısında bulundu.

Bir vergi dairesinin asla bir ATM’ye ödeme yapılmasını istemeyeceğini veya iTunes gibi hediye kartlar, ön ödemeli kartlar ya da kişisel bir banka hesabına doğrudan ödeme yapılmasını talep etmeyeceğini söyleyen Anderson, böyle bir taleple aranmaları durumunda vergi mükelleflerinin telefonu kapatarak doğrudan vergi dairesini aramaya davet etti.

Bitcoin Dolandırıcılık Yöntemleri Giderek Artıyor

Bitcoin dolandırıcılık olayları dünya çapında giderek artıyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kanada’daki polisler 40’tan fazla kişinin telefonlu Bitcoin dolandırıcılarının hedefi olduğunu, vergi borçları nedeniyle tutuklanma tehdidi ile kurbanların Bitcoin ATM’leri aracılığıyla dolandırıcılara 300.000 Kanada doları (yaklaşık 228.000 ABD doları) gönderdiklerini açıkladı.

ATO’ya göre, Bitcoin dolandırıcıları Avustralya’da Temmuz ayının başından beri vergi mükelleflerinden 1 milyon dolar Avustralya dolarını (720.000 ABD doları) gaspetti. Vergi dairesi bu dönemde 28.000’den fazla dolandırıcılık girişiminin rapor edildiğini belirtiyor.

Vergi dairesi başkan yardımcısı Anderson, ATO yetkililerinin asla bir borcun ödenmesini talep etmeyeceklerini, saldırgan ve kaba davranmayacaklarını veya tutuklama tehditinde bulunmayacaklarını söylüyor.

Finansal Bilgiler için Kimlik Avı

Kişisel bilgilerini yabancılarla paylaşmalarına karşı vergi mükelleflerini uyaran Anderson, 72.000 doların altındaki vergi faturalarına sahip Avustralyalılar’ın bir ödeme planı oluşturma seçeneği bulunduğunu dile getirdi. ATO’nun verilerine göre, temmuz ayından beri yaklaşık 6.000 vergi mükellefi kimlik avı dolandırıcılığıyla dolandırıcılara kişisel veya finansal bilgilerini paylaştı.

Anderson, “Vergi dosyası numaraları, banka hesap numaraları veya doğum tarihiniz gibi belirleyici bilgileriniz kimliğinizin anahtarıdır ve dolandırıcılarla bu bilgilerinizi paylaşırsanız hesaplarınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz.” uyarısında bulunuyor.

Dolandıcıların yaygın olarak kurbanlara saldırgan tavır sergiledikleri, tutuklama tehdidinde bulundukları ve Bitcoin ATM’leri veya hediye kartlarla ödeme talebinde bulundukları belirtiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner