Yükleniyor...

Dolar Alev Aldı! Kritik Rakam Aşıldı!

Dolar kuru bir süredir kıramadığı 7.

dolar alev aldi kritik rakam asildi

Dolar kuru bir süredir kıramadığı 7.40 liralık seviyeyi aşarak 7.44 liraya yükseldi. Dolar kuru son birkaç saat içerisinde teknik anlamda önemli bir direnç noktası olarak belirlenen 7.40’lık direnci kırarak Türk Lirası (TL) karşısında yeni bir rekora imza attı. Dolar kuru yazının yazıldığı sırada 7.44 liradan işlem görüyordu.

Şu an analistler bu önemli direncin kırılmasıyla beraber kurda yeni bir atak bekliyor.

Neden Yükselmiş Olabilir?

Dolar/TL, enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra yükselişini hızlandırdı. Kur, 1-2 saat önce 7.40’ı aşarak rekor tazeledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı  verilere göre ağustos ayı itibariyle tüketici fiyatları %11.27, yurt içi üretici fiyatları ise %6.71 arttı. Ağustos ayında aylık bazda TÜFE %0.86, Yİ-ÜFE ise %2.35 oranında artış gösterdi.

Dolar geçtiğimiz ay da 7.36 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Analistlere göre liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin nedeni para politikalarının enflasyona yol açması. Haberler.com’da yer alan bir habere göre Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak, “Para politikamız, faizi enflasyonun altında tutuyor. Dolayısıyla TL ile yaptığınız yatırımların getirisi enflasyon altında eziliyor” ifadelerini kullandı. Analistlere göre enflasyondaki yükseliş, reel faizin erimesine yol açtığı için Türk Lirası’nın da cazibesini azaltıyor. Bu da yatırımcıların TL’den çıkmasına yol açıyor.

Öte yandan doların sadece Türk Lirası karşısında değil aynı zamanda gelişmekte olan ülke paralarının birçoğu karşısında da bugün yükselişte olduğu görülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner