Yükleniyor...

Dolar/TL Kuru Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Dolar/TL kuru güne yeni rekorlarla başladı.

dolar tl kuru rekor kirmaya devam ediyor 8 ekim 2020

Dolar/TL kuru güne yeni rekorlarla başladı. Kur bugün 7.94 seviyesini gördü. Yazının yazıldığı sırada Dolar/TL kuru 7.92’den işlem görüyordu.

Analistlere göre dolar ve euro’nun rekor kırmasının nedeni, Türkiye’nin S-400’leri test edeceğine yönelik çıkan haberlerin etkisi ile kur üzerinde oluşan baskı. Jepolpolitik açıdan yaşanan gelişmeler kur üzerindeki etkilerine devam ediyor. Türkiye’nin S-400 füzelerini deneyeceğine dair çıkan haberler, Ermenistan-Azerbaycan gerilimi ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerin tümü kur üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor.

TL’de yaşanan negatif ayrışma değer kaybını hızlandırmış oldu. Bugün Dolar/TL 7,94’ü, Euro/TL 9,34’ü aşarak rekor tazeledi. Sözcü’de yer alan habere göre Ahlatçı Yatırım piyasa bülteninde direnç seviyesinin 7.95 olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Teknik olarak incelendiğinde, kurun 7,88 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlemlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 7,90, 7,92 ve 7,95 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleri.”

Bunun dışında Investing.com’dan Şenay Şerefoğlu’nun değerlendirmesinde dolar kurunda 8 seviyesinin takip edildiği belirtildi. Şerefoğlu, “Direncin aşılması ile 8,0 psikolojik seviyeyi takip edeceğiz. Geri çekilmelerde 7,64 ilk destek” ifadelerini kullandı.

Piyasaları Etkileyecek Olaylar

Bunun dışında genel olarak yurtiçinde ve yurtdışında ekonomik gündem sakin duruyor. Analistler ve yatırımcılar ABD’de haftalık işsizlik başvurularını ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantı tutanaklarını takip edecekler. Teşvik paketine ilişkin haber akışları ve Covid-19’un durumu da piyasaların yönü üzerinde etkili olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner