Yükleniyor...

Donald Trump’a Göre Bu Durum Gerçekleşirse Piyasalar Çökecek

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım 2020'de gerçekleştirilecek Başkanlık Seçimleri için yeniden adaylığını koydu.

Trump'a göre bu durum gerçekleşirse Piyasalar Çökecek

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım 2020’de gerçekleştirilecek Başkanlık Seçimleri için yeniden adaylığını koydu. Güçlü rakibi demokratların adayı Joe Biden’ı sık sık eleştiren Trump, bu eleştirilerinin dozunu artırdı ve Covid-19 pandemisi kaynaklı ekonomik darboğazdan geçen ABD ekonomisi ve piyasalar hakkında yorumda bulundu.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1305005768551223298

“Eğer Biden kazanır ise, bu ülkenin daha önceki gördüklerine hiç benzemeyen bir piyasa çöküşü görülecek”

Foreks Haber’in Twitter hesaplarında paylaştığı tweet’lerden birinde, Trump’ın Biden’ın kazanması halinde piyasalarda çöküş yaşanacağı sözleri vurgulandı. Trump’ın sözleri yankı uyandırırken; seçimlerden sonra piyasaları nelerin beklediği de merak konusu oldu.

Trump’ın piyasalara etkisi birçok kişiyi heyecanlandırıyor. Peki Bitcoin’i nasıl bir etki bekliyor?

ABD Teşvik Paketleri ve Bitcoin

Teşvik paketleri,  hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi yüksek riskli varlıklara ilgiyi direkt olarak yükseltmez. Fakat yatırımcılar arasında iyimserlik yaratır ve finansal piyasaya ek likidite kazandırır. Mart ayı sonundan itibaren, Bitcoin spot pazarı ve Robinhood gibi borsa ticareti uygulamaları kullanıcı etkinliğinde önemli bir artış gördü. Bitcoin ve hisse senetleri piyasası, Nisan ayından Mayıs ayına kadar süren ralliyi kaçırma korkusu (FOMO) hakimiyeti altındaydı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Bitcoin’in spot pazarı ve hisse senedi uygulamalarının her ikisi de öncelikle perakende yatırımcılara hitap ediyor.

Yatırımcıların borsadaki kısa vadeli eğilime olan güveninin artması Bitcoin’e fayda sağlıyor. Ancak lider kripto para biriminin bir sonraki yükselişi artırabilecek önemli makro faktörleri de var.

Bitcoin’in Kurumsal Anlamda Benimsenmesi

grayscale bitcoin

Grayscale’in BTC birikimi, Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenme oranını doğrudan yansıtıyor. ABD’de halka açık bir yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust aracılığıyla kurumlar da Bitcoin’e yatırım yapabiliyor.

Grayscale Bitcoin Trust’ın yönetimi altındaki varlıkları (AUM) Nisan ayında 3 milyar doları aştığında, kurumsal Bitcoin talebi rekor seviyelere ulaştı. BTC için artan kurumsal iştahla birlikte, çeşitli tarihsel modeller, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda uzun bir artış trendi göreceğini gösteriyor.

Trump ve Twitter Arasındaki Gerginlik

Son zamanlarda Twitter ve ABD Başkanı Donald Trump arasında yaşanan gerilim had safhaya ulaştı. Başkan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yeni bir kararnameyi imzalayarak yürürlüğe sokmuş; buna göre de sosyal medya platformlarının yapılan paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu olacağını duyurmuştu. Bunun üzerine gerilim tırmanmış ve Twitter yönetimi yaptığı açıklamayla, kararnameyi ‘gerici ve politize olmuş bir adım’ olarak değerlendirmişti.

“Bu kararname, gerici ve politize edilmiş bir yaklaşımdır. İletişim Kanunu’nun 230. maddesinde Amerikan inovasyonunu ve ifade özgürlüğünü korur ve demokratik değerler tarafından desteklenir ifadesine yer verilmektedir. Bu yasayı tek taraflı olarak aşındırmaya yönelik girişimler; çevrimiçi iletişim ve internet özgürlüklerinin geleceğini tehdit etmektedir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner