Yükleniyor...

Ethereum (ETH) İşlem Ücretlerinde Sorun Büyüyor

Bu yılın başlarında toplam kilitli değerde 1 milyar dolardan şu anda 8 milyar ABD dolarına, hatta daha fazlasına hızla yükselen DeFi ekosistemi, gerçekten baş döndürüyor.

Bu yılın başlarında toplam kilitli değerde 1 milyar dolardan şu anda 8 milyar ABD dolarına, hatta daha fazlasına hızla yükselen DeFi ekosistemi, gerçekten baş döndürüyor.

Ancak, Ethereum ağının üzerine inşa edilen merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerine yönelik talebin artması, işlem maliyetlerini -Ethereum’da “gaz ücretleri” olarak bilinen – bu ay yükselen istikrarsızlığa işaret eden en yüksek seviyelere çıkardı.

Alchemy’nin CEO’su ve kurucu ortağı Nikil Viswanathan, Forkast.News ile yaptığı röportajda “İşlem ücretleri, birçok müşterimiz için büyük bir sorun” dedi.

Alchemy, Ethereum’da düğümleri çalıştırmak veya bunlara erişmek için DeFi projeleri oluşturan şirketler için altyapı ve geliştirici desteği sağlar. Viswanathan’a göre Alchemy, en iyi Ethereum uygulamalarının %70’inden fazlasını ve DeFi’da kilitli 2,8 milyar dolar değerindeki varlığı destekliyor.

Viswanathan, “Ana odaklarımızdan biri [geliştiricilerin] bu uygulamaları oluştururken karşılaştıkları tüm zorlukları çözmek ve bu anlamda işlem ücretleri meselesi, listenin en başında yer alıyor” dedi.

Forkast.News ile önceki bir röportajda, Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys kurucusu Joseph Lubin, artan işlem ücretleri ile ilgili sorunların ağın ölçeklendirilmesiyle ilgili bir sorun olduğunu açıkladı. Lubin, “Bu ölçeklenebilirlik tavanına sürekli olarak farklı biçimlerde çarpıyoruz ve ilk önce neyin düzeltilmesi gerektiğini bulmak için bunu yapmamız gerekiyor” dedi. “Dolayısıyla ölçeklenebilirlik ile uğraşmaya devam edeceğiz.”

TheBlock tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Ethereum (ETH) madencileri geçtiğimiz Ağustos ayında işlem ücretlerinden 285.1 milyon dolar gelir elde etti. Bu aylık bazda %98.2’lik bir artışı ve 25 ayın en yüksek seviyesini temsil ediyor.

Ethereum Ücretlerinde Artış Yaşanıyor
DeFi piyasasına olan ilginin artması ile birlikte arkasındaki güç olan Ethereum’a olan ilgi de doğal olarak artıyor. Ağdaki madenciler de artan ilgi ile beraber ağın avantajlarından yararlanıyorlar.

Geçtiğimiz ay yaşanan bu artışın temel sebebi, birçok yeni DeFi projesinin piyasaya sürülmesi ve bu projelerden bazılarının küresel anlamda büyük kripto para borsaları tarafından listelenmesi diyebiliriz.

Ethereum’un ağında yaşanan bu yoğunluk sebebiyle de gaz harcamalarında gereksiz yere yükselmeler oldu ve her bir transfer minimum 10-15 dolar seviyesine kadar yükseldi. Madencilerin bir günde en çok kazanç elde ettiği tarih ise, 30.500 ETH ile 12 Ağustos oldu.

Ethereum geliştiricileri de ağı çalıştırmak için gereken yüksek gaz ücretlerini düşürmek için yeni yöntemler üzerinde çalışıyorlar. Muhtemelen Ethereum 2.0 güncellemesi ile çözülecek olan bu sorun hakkında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de bir açıklama yapma gereği duydu.

Vitalik Buterin Açıklama Yaptı

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada söz konusu sorunu kabul etti ve Ethereum kullancılarının rahatsız oldukları bu sorunu, ikinci katman teknolojileri kullanarak aşabileceklerini belirtti.

“İşlem ücreti yüksek diyenler, ödemelerini doğrudan zkysnc, OMG ve loopring üzerinden yapabilirler. Oldukça basit ödeme yöntemleri kullanarak bu sorunu aşabilirler.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner