Yükleniyor...

Dünya Ekonomik Forumu, Blockchain Teknolojisinin Yolsuzluğu Engelleyebileceğini Savunuyor

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) 5 Temmuz 2021'de yayınladığı bir blog yazısında, blockchain teknolojisinin hükümet sistemlerinde yolsuzluğun azaltılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

wef ck

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 5 Temmuz 2021’de yayınladığı bir blog yazısında, blockchain teknolojisinin hükümet sistemlerinde yolsuzluğun azaltılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

WEF’in yazısında sektörün rüşvete karşı savunmasız olduğunu altı çizilerek, blockchain’in tedarik hususunda bu sorunu çözebileceği vurgulandı. Rapor sektördeki yolsuzlukların finansal kazançlar sebebiyle gerçekleştiği belirtildi.

WEF, ihalelerin haksız biçimde verilmesini önlemek ve şeffaflığın arttırılmasını sağlamak için süreci yönetebilen bir blockchain teknolojisinden söz ediyor.

“Örneğin, değerlendirme kriterleri geriye dönük olarak değiştirilebilir veya şirket teklifleri değiştirilebilir. Blockchain, herhangi bir değişikliğin halka açık olduğunu, orijinal bilgilerin saklandığını ve değişikliği kimin yaptığına dair bir kayıt oluşturulacağını garanti ediyor”

Kayıt Sisteminde Blockchain Kullanımı

WEF, blockchain teknolojisinin tapu kayıtlarında da kullanılabileceğini ifade ediyor. Kuruma göre arazi tapuları, yolsuzluk için önemli kısımlardan bir tanesi.

Kurum, yasal istikrar konusundaki tarihsel sorunlar nedeniyle blockchain teknolojisinden fayda sağlayabilecek bölgeler meydana getiriyor.

Afrika’da da tapu sicillerinin sayısallaştırılması sorunlarını ele almak ve blockchain teknolojisini test etme maksadıyla kentsel tapu projesi yürütülüyor. Proje, arazi sorunlarının çözümünde mahkemelerin yükünü ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

WEF, blockchain teknolojisini geniş bir ölçekte uygulamaya koymak ve uygulamak için konu hakkında daha fazla eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x