Yükleniyor...

Dünyaca Ünlü Borsaya Hack Şoku! 150 Milyon Dolar Çalınmış Olabilir

Dünyaca ünlü kripto para borsası KuCoin hack'lendi.

Dünyaca ünlü kripto para borsası KuCoin hack’lendi. Çok sayıda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer kripto para birimi borsadan aynı anda transfer oldu. Bu kripto para birimlerinin değeri 150 milyon dolar. KuCoin, borsanın hacklendiğini doğruladı. Kabaca 150 milyon dolarlık Bitcoin ve ERC20 token’larının çalındığını bildirildi. Borsa, kullanıcı fonlarından kaynaklanan kayıpları karşılamayı vaat ediyor.

Kendisini “Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON, USDT, NEO, XRP, KCS ve daha fazlasını alıp satmak için en gelişmiş ve güvenli kripto para borsası” olarak lanse eden KuCoin hacklendi ve 150 milyon dolarlık fon yok olmuş olabilir. Şirket, “Bitcoin, ERC-20 ve KuCoin’in sıcak cüzdanlarındaki diğer token’larının borsadan aktarıldığını” doğruladı.

Borsa, sıcak cüzdanlar hack’lenirken soğuk cüzdanlarının güvende olduğunu savunuyor. Ayrıca Kucoin, “Herhangi bir kullanıcı fonu bu olaydan etkilenirse, tamamen KuCoin ve bizim sigorta fonumuz tarafından karşılanacaktır” açıklamasını yaptı.

Ne Yaşandı?

Sorun, kullanıcılar para çekme sorunları hakkında şikayet etmeye başladığında başladı. Başlangıçta, KuCoin‘in yönetici ekibi bir sistem sorunu yaşadığını düşünüyor gibiydi. KuCoin’in Telegram kanalındaki bir yönetici mesajı, kullanıcıların “duruma göre” para çekmemesi veya para yatırmaması gerektiğini belirtti. “İşlemlerin sadece beklemede” olduğunu iddia etti.

Daha sonra, yaklaşık 150 milyon dolar değerinde token’ın farklı bir adrese taşındığı ortaya çıktı. Adres, kabaca 4 milyon dolar değerinde 11.484 Ether işleminin yanı sıra diğer token’lar için 146 milyon dolarlık işlem yaptı. Gladius, Chroma, Ocean Token ve Hawala gibi az bilinen token’ların yanı sıra Maker, OMG ve YFI token’ları da çalındı.

Karışıklığa ek olarak, Crypto veri şirketi Cryptoquant, büyük miktarda Bitcoin’in KuCoin cüzdanlarından hızla ayrıldığını fark etti. Cryptoquant CEO’su Ki Young Ju’ya göre, bu bir hack’in açıklayıcı işaretidir. Yalnızca bir sistem sorunu olsaydı, çıkışlar ani artış olmadan doğrudan sıfıra giderdi.

CoinMarketCap’in verilerine göre, Singapur merkezli KuCoin, ticaret etkinliği, trafiği ve hacmi göz önünde bulundurulduğunda en popüler 16. kripto spot borsası.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner