Yükleniyor...

Dünyaca Ünlü Sanatçı Banksy, Ethereum’daki (ETH) İlk NFT’sini Yayınladı mı?

“Great Redistribution of the Climate Change Disaster” başlıklı sanat eseri OpenSea'de 100 ETH'ye satıldı.

iyikigormusum banksy

“Great Redistribution of the Climate Change Disaster” başlıklı sanat eseri OpenSea’de 100 ETH’ye satıldı.

Bugün Banksy’nin resmi web sitesinde “Great Redistribution of the Climate Change Disaster” başlıklı NFT’ye bir bağlantı verildi. Parça OpenSea’de listelendi ve bugün erken saatlerde 100 ETH’ye satıldı. NFT yaratıcısının takma adı “gaakmann”, Banksy’nin geçmişte kullandığı bir takma isimle benzer olsa da, listeleme bazı şüpheleri artırdı.

Görünüşe göre Banksy ya ilk NFT’sini çıkarmış ya da birisi sofistike bir aldatmacayı ortaya çıkarmış. Banksy’nin resmi web sitesinde bu sabah erken saatlerde “banksy.co.uk/NFT.html” URL’si altında bir alt sayfa belirdi. Sayfa, popüler NFT pazaryeri OpenSea’deki bir listelemeye bağlantı veriyordu. Ancak daha sonra link kayboldu. NFT, bu Cuma sona eren bir açık artırma ile OpenSea’de satışa sunuldu ve daha şimdiden satıldı.

Türkçesiyle “İklim Değişikliği Felaketinin Büyük Yeniden Dağıtımı” başlıklı parça, piksel sanatı tarzında çizilmiş bir fabrikaya benzeyen yapının önünde duran Punk #7804’ün uyarlanmış bir görüntüsünü içeriyor. Punk #7804, imrenilen CryptoPunks NFT koleksiyonundaki en değerli parçalardan biridir. Bu yılın başlarında 7.57 milyon dolara satıldı.

NFT bugün erken saatlerde çıktı.

NFT koleksiyoncusu ve influencer Pranksy, bugün erken saatlerde Twitter’da bir post yayınlayarak listelemeye dikkat çekti. O ve diğer NFT meraklıları, listelemenin gerçek olup olmadığı konusunda tartıştı. Bazıları NFT’nin “gaakmann Koleksiyonu”nun bir parçası olarak “gaakmann” adlı bir kullanıcı tarafından listelendiğine dikkat çekti. Banksy daha önce “Banksy Anagram”ın anagramı olan Bryan S Gaakmann takma adını kullanmıştı.

Parçanın gerçek bir Banksy olduğunu düşündüren bir diğer faktör de parçanın temasıdır. Banksy, çevresel sorunlara dikkat çekmesiyle tanınıyor, bu nedenle iklim değişikliği konusundaki yorumları önceki çalışmalarına uygun olacak.

Banksy, aynı zamanda, gizli kimliği ve ayrıntılı gösterileriyle tanınan, sanatın en önemli ve karmaşık figürlerinden biridir. Listelemenin gizli doğasının tipik tarzına uyduğunu da söylememiz mümkün.

Bununla birlikte, Banksy’den veya onun kimlik doğrulayıcısı Pest Control’den herhangi bir resmi onay veya duyuru olmadan, ürünün orijinal olup olmadığını henüz söylemek zor. Birinin, parçayı kendisinin yarattığı yanılsamasına neden olmak için Banksy’nin web sitesini hacklemiş olması da mümkün.

Koleksiyoner Pranksy, BBC’den bir gazeteciyle konuştuğunu ve gazetecinin bunun gerçek bir Banksy eseri olmadığını söylediğini aktardı. Yine de koleksiyonerin araştırması devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner