Yükleniyor...

Dünyada Bir İlk! Venezuela Vergileri Kripto Para Birimleriyle Toplayacak

Hükümet, kripto para birimleri kullanarak vergi toplamaya karar verirse, Venezuela bir kripto ülkesi haline gelebilir.

petro Venezuela

Hükümet, kripto para birimleri kullanarak vergi toplamaya karar verirse, Venezuela bir kripto ülkesi haline gelebilir. Venezuela Hükümeti tarafından yayınlanan yakın tarihli bir belgede, Ulusal Vergi Uyum Anlaşması’nın Petro’yu vergi ödemelerinde kullanma için geçerli bir hesap birimi olarak kabul ettiğini bildiriyor.

Hükümet yabancı para birimlerini kullanarak vergi tahsil edemese de, yayınlanan belge bu kripto para birimini kabul edebileceklerini açıklıyor. Venezuela, ABD’nin etkisini azaltmak ve hiper enflasyona karşı savaşmak için birkaç yıl önce Petro’yu başlattı.

Venezuela Petro’yu Vergiler İçin Kabul Edecek

Venezuela hükümeti, yerel ulusal kripto para birimi olan Petro’yu kullanarak vergi toplamaya başlayabilir. Para birimi, hiper enflasyona karşı mücadele etmek ve ayrıca ABD kısıtlamalarını ve yaptırımlarını önlemek amacıyla oluşturuldu.

Ulusal Vergi Uyum Anlaşmasının temel amacı, “üretken sektörü” ve “Venezuela halkını” “çarpık fiyatlardan” korumaktır. Venezuela başkan yardımcısı Delcy Rodriguez’in, hükümetin kripto vergileri toplamasına izin verecek bu yeni aracın uygulanmasından sorumlu olması bekleniyor.

Venezuela hükümeti ayrıca piyasadaki en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’de (BTC) ödemeler toplamaya çalıştı. Kısa bir süre için kullanıcılar pasaport yenilemelerini BTC kullanarak ödeyebildi. Bu, hükümetin operasyonlarını ve sahip olduğu yüksek harcamaları finanse etmek için kesinlikle yeni yollar aradığını gösteriyor.

Venezuela, yoksulluk, hiper enflasyon, yolsuzluk ve sosyalizmin vurduğu bir ülke oldu. Şimdi, büyük petrol rezervlerine ve yüksek vasıflı ve eğitimli bir nüfusa sahip olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biri haline geldi.

Şu anda, Petro insanlar tarafından benzin istasyonlarında ve diğer yerlerde ödeme yapmak için kullanılıyor. Hükümet ayrıca, benzin istasyonlarında yapılan ödemelerin %15’inin şu anda Petro’da işlendiğini bildirdi. Bu, ülkede kripto para biriminin artan bir şekilde benimsendiğini gösteriyor. Petro, Venezuela hükümeti tarafından kontrol edilmesine rağmen, Venezuela nüfusu için ikincil bir para birimi haline gelebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner