Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Dünyada İlk Kez Lightning Network ile Bitcoin ATM'si İşlemi Yapıldı

Dünyada İlk Kez Lightning Network ile Bitcoin ATM’si İşlemi Yapıldı

ABONE OL:google-news

Geliştirici ve araştırmacı Felix Weis, dünyada ilk kez Lightning Network ile Bitcoin ATM’si işlemini yaptı. 31 Mart 2019’da Weis, Lightning Hackday sırasında Hong Kong’daki bir Bitcoin ATM’sinde Lightning Network üzerinden aşağıdaki videoda gösterildiği gibi Bitcoin satın aldı.

Lightning Network’ün kripto endüstrisinde giderek daha fazla yer bulduğu görülüyor. Çünkü Lightning Network Bitcoin’in işlem ücretleri ciddi oranda düşürmeyi ve anlık işlemlerin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Weiss Crypto Ratings Bitcoin’in puanını C-‘den B-‘ye (iyi) yükseltmiş ve bu yükselişin altında Lightning Network’ün sunduğu geliştirmeler olduğunu belirtmişti. Weiss, bu sonuçları Mart 2019’da yayınladığı “Parlak Geleceği olan Karanlık Gölgeler” başlıklı kripto piyasası üzerine kapsamlı bir raporda vurguladı.

Weiss değerlendirme yaparken dört faktörü göz önüne aldı: benimsenme oranı, teknoloji, risk ve getiri. Ve, Lightning Network’ün Bitcoin’in gelişimindeki etkisini şöyle vurguladı:

Bitcoin, Lightning Network’ün piyasaya sürülmesiyle gelişti ve tasarruf sahipleri ve yatırımcılar için popüler bir değer deposu olmak için en iyi konumdadır.

Lightning Network Nasıl Çalışıyor?

Lightning Network, katılımcıların bir ya da daha fazla ödeme işlemini Blockchain dışında gerçekleştirmek için güvencesiz mikro-ödeme kanallarını uygulayabilecekleri merkeziyetsiz bir sistemdir. LN ile oluşturulan kanallar Bitcoin Blockchain’inde bulunuyor. İşlemler bu kanallar arasında gerçekleşiyor. İşlemler tamamlandığında tek bir işlem olarak Blockchain‘e iletiliyor. Ardından, ödeme kanalı kapatılıyor ve işlemler Blockchain’e kopyalanıyor.

Bu nedenle, gerçekleştirilen işlemlerin sayısına bakılmaksızın, Bitcoin Blockchain’ine kanalın açılması ve kanalın kapanması sırasında olmak üzere iki kez erişiliyor.

Lightning Network düğümlerinin uygulanması ivme kazanmaya devam ediyor. LN takip sitesi 1ML’ye göre, ağda şu anda 7.744 düğüm ve 39.129 kanal bulunuyor. Ağ kapasitesi ise 1.059 BTC’ye ulaşmış durumda.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar