Yükleniyor...

Dünyada İlk Kez Lightning Network ile Bitcoin ATM’si İşlemi Yapıldı

Geliştirici ve araştırmacı Felix Weis, dünyada ilk kez Lightning Network ile Bitcoin ATM'si işlemini yaptı.

Lightning Network Bitcoin ATM

Geliştirici ve araştırmacı Felix Weis, dünyada ilk kez Lightning Network ile Bitcoin ATM’si işlemini yaptı. 31 Mart 2019’da Weis, Lightning Hackday sırasında Hong Kong’daki bir Bitcoin ATM’sinde Lightning Network üzerinden aşağıdaki videoda gösterildiği gibi Bitcoin satın aldı.

Lightning Network’ün kripto endüstrisinde giderek daha fazla yer bulduğu görülüyor. Çünkü Lightning Network Bitcoin’in işlem ücretleri ciddi oranda düşürmeyi ve anlık işlemlerin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Weiss Crypto Ratings Bitcoin’in puanını C-‘den B-‘ye (iyi) yükseltmiş ve bu yükselişin altında Lightning Network’ün sunduğu geliştirmeler olduğunu belirtmişti. Weiss, bu sonuçları Mart 2019’da yayınladığı “Parlak Geleceği olan Karanlık Gölgeler” başlıklı kripto piyasası üzerine kapsamlı bir raporda vurguladı.

Weiss değerlendirme yaparken dört faktörü göz önüne aldı: benimsenme oranı, teknoloji, risk ve getiri. Ve, Lightning Network’ün Bitcoin’in gelişimindeki etkisini şöyle vurguladı:

Bitcoin, Lightning Network’ün piyasaya sürülmesiyle gelişti ve tasarruf sahipleri ve yatırımcılar için popüler bir değer deposu olmak için en iyi konumdadır.

Lightning Network Nasıl Çalışıyor?

Lightning Network, katılımcıların bir ya da daha fazla ödeme işlemini Blockchain dışında gerçekleştirmek için güvencesiz mikro-ödeme kanallarını uygulayabilecekleri merkeziyetsiz bir sistemdir. LN ile oluşturulan kanallar Bitcoin Blockchain’inde bulunuyor. İşlemler bu kanallar arasında gerçekleşiyor. İşlemler tamamlandığında tek bir işlem olarak Blockchain’e iletiliyor. Ardından, ödeme kanalı kapatılıyor ve işlemler Blockchain’e kopyalanıyor.

Bu nedenle, gerçekleştirilen işlemlerin sayısına bakılmaksızın, Bitcoin Blockchain’ine kanalın açılması ve kanalın kapanması sırasında olmak üzere iki kez erişiliyor.

Lightning Network düğümlerinin uygulanması ivme kazanmaya devam ediyor. LN takip sitesi 1ML’ye göre, ağda şu anda 7.744 düğüm ve 39.129 kanal bulunuyor. Ağ kapasitesi ise 1.059 BTC’ye ulaşmış durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner