Yükleniyor...

Dünyada Koronavirüs Kabusu ve Bitcoin

Bitcoin, bu hafta kazandığı değerin ciddi bir kısmını kaybetti.

koronavirüs kabusu ve bitcoin

Bitcoin, bu hafta kazandığı değerin ciddi bir kısmını kaybetti. Son yedi gün içinde yaklaşık yüzde 12 düşüşle, kripto para birimi şu anda CoinMarketCap verilerine göre 8 bin 732 dolar civarında işlem görüyor. Lider kripto para biriminin bu seviyeden nereye gideceğini analiz etmek çok önemli. 200 günlük hareketli ortalamaya göre direnç noktası 8 bin 800 dolar olarak belirlendi. Bitcoin, bu yıl 27 Ocak’tan bu yana 200MA’nın altında gün kapatmadı ve bugünün bu anlamda ilk gün olması da tamamen mümkün. Bu durum muhtemelen boğalar için sorun çıkartacak.

Sebebi Koronavirüs mü?

Bütün bunlar, koronavirüsün artan yayılımıyla eş zamanlı olarak yaşanıyor. ABD, İtalya, İngiltere ve benzeri ülkelerden onaylanmış vakalar geliyor. Bu, tüm küresel pazarda inkar edilemez bir şekilde olumsuz bir etki oluşturdu. Haberlere göre Çin, 2020’de piyasaya sürülmesini planlamasına rağmen merkez bankası dijital para biriminin başlatılmasını esas olarak virüs nedeniyle geciktirecek.

S&P 500, tarihteki en hızlı düzeltmeye işaret etti. Endeks bir haftadan biraz daha fazla bir sürede yüzde 10’dan fazla değer kaybetti, diğer tüm büyük endeksler de gün geçtikçe hızla düşüyor. Birkaç gün öncesine kadar ciddi bir yükseliş yaşayan altın da şu  sıra düşmeye devam ediyor.

Bitcoin’in yanı sıra, altcoinler de bu etkiyi hissetti. Tüm büyük kripto para birimleri, son yedi gün içinde düşüş yaşadı. Toplam kapitalizasyondan 24 milyar dolardan fazla para kaybedildi. Öte yandan, Bitcoin’in hakimiyeti arttı.  Bitcoin piyasa hakimiyeti şu an yüzde 63.8 oranında. Bu ayrıca, yeni yükselişler için mücadele eden altcoinler açısından genel olarak sıkıntılı bir duruma işaret ediyor.

Her durumda, dünya genelindeki sağlık görevlileri, durumun iyileşmeden önce muhtemelen daha da kötüleşmesini bekliyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in geleneksel pazarlardaki felakete nasıl tepki vereceğini görmek ilginç olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner