Yükleniyor...

Metaverse Patent Başvurularının Yüzde 75’i İki Ülkeye Ait

Nikkei Asya'ya göre 2016'dan bu yana Metaverse, sanal ve artırılmış gerçeklik ile ilgili patent başvurularının yüzde 75'i Amerika ile Güney Kore merkezli şirketlere ait.

Blockchain Girisimi Elrond Metaversee Odaklaniyor

Nikkei Asya’ya göre 2016’dan bu yana Metaverse, sanal ve artırılmış gerçeklik ile ilgili patent başvurularının yüzde 75’i Amerika ile Güney Kore merkezli şirketlere ait.

Araştırma dünya genelindeki Metaverse, artırılmış ve sanal gerçeklik patent başvuru kategorilerini değerlendirdi.

Patent Başvuru Sıralamasında ABD’li Şirketler Önde

Nikkei Asia ve araştırma şirketi Cyber Creative Institute tarafınca yapılan ortak bir araştırmaya göre dünyanın en büyük 20 Metaverse patent başvurusu sahipleri arasında ABD merkezli şirketler yer alıyor. ABD menşeli şirketler 2016’dan bu yana yapılan 7.760 başvurunun yüzde 57’lik kısmını oluşturuyor.

İlk 20’de yer alan Güney Koreli firmalar ise yüzde 19 ile ikinci sırada yer alırken, yüzde 12 ile Çinli firmalar yer alıyor. Arkalarından ise yüzde 8 ile Japon firmaları geliyor.

Anket Japonya, ABD, Avrupa ve Metaverse, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ile ilgili pazarlarda yaklaşık 20 pantent kategorisini ele alıyor.

Güney Kore merkezli ve çok uluslu bir firma olan LG Electronics, 2016’dan bu yana en fazla Metaverse patent başvurusunda bulundu ve yerel rakibi Samsung Electronics ile olan rekabetine devam ediyor. Her iki firma da bu yılın başlarında kendi akıllı TV’lerinde NFT alım satım işlevlerini dahil eden bir yenilik getirdi.

ABD merkezli şirketler Meta, Microsoft, Intel ve Apple da Çin’den Huawei ve Japonya’dan Sony ile birlikte ilk 20 Metaverse patent başvurusu yapanlar listesine girdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner