Yükleniyor...

Dünyanın Dördüncü En Değerli Spor Kulübü FC Barcelona, Taraftarlar için Token Oluşturdu

Forbes'e göre dünyanın dördüncü en değerli spor kulübü FC Barcelona, fintech platformu Chiliz ile Blockchain tabanlı taraftar token'ı oluşturmak için iş birliği yaptı.

FC Barcelona Taraftar Token BAR

Forbes’e göre dünyanın dördüncü en değerli spor kulübü FC Barcelona, fintech platformu Chiliz ile Blockchain tabanlı taraftar token’ı oluşturmak için iş birliği yaptı. Chiliz, taraftar etkileşim ve oylama platformu Socios adlı sosyal mobil uygulamasında kullanılmak üzere Barca Taraftar Token’ı (BAR) oluşturdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Chiliz ve Socios’un kurucu ve CEO’su Alexandre Dreyfus, “Chiliz Blockchain platformunda Barca token’ı başlatmaktan gurur duyuyoruz. Taraftar katılımı ve parasallaştırma ile ilgili uzun vadeli vizyonumuzun nihai amacı budur.” dedi.

Yeni token, Chiliz’in kendi kripto parası CHZ cinsinden fiyatlandırılacak. Dreyfus, ”Platformumuzda BAR/CHZ, PSG/CHZ, JUV/CHZ vb. şeklinde token fiyatlandırıyoruz.” diye belirtti ve “Her takım, beş yıllık potansiyel hesaplamalarına dayalı sınırlı sayıda token basıyor. Örneğin Barca, 40 milyon token oluşturdu.” açıklamasını yaptı.

FC Barcelona’nın BAR token’ı, PSG ve JUV’a benzer olarak Chiliz’in Yetki İspatı Ethereum tabanlı Blockchain ağında ERC-20 token’ı olarak oluşturuldu.

Beta sürümü Kasım 2019’da piyasaya çıkan Socios.com, o zamandan bu yana Juventus, Paris Saint-Germain, Atlético de Madrid, A.S. Roma ve Galatasaray olmak üzere dünyanın önde gelen takım ortaklıklarıyla 100 binden fazla kullanıcıya ulaştı.

Türk Lirası ile Chiliz (CHZ) Nereden Satın Alınabilir?

Dünyanın ilk Blockchain tabanlı taraftar etkileşim platformu Socios.com’u destekleyen bir hizmet token’ı olan Chiliz’i (CHZ) Türk Lirası ile satın almak 12 Şubat itibariyle mümkün hale geldi. Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından Paribu’nun Chiliz’i (CHZ) listeleyeceği duyuruldu.

12 Şubat’ta borsa tarafından yapılan duyuruda, Chiliz yatırma ve çekme işlemlerinin başladığı belirtildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner