Yükleniyor...

Bitcoin vs Altcoin’ler: 2020’de Hangisi Daha Fazla Kazandırabilir?

Hissin değiştiği kripto para piyasasında, analistler ve trader'lar yükselişin devam edeceğini düşünüyor.

Bitcoin ve Altcoin 2020

Hissin değiştiği kripto para piyasasında, analistler ve trader’lar yükselişin devam edeceğini düşünüyor. Peki 2020’de Bitcoin mi yoksa altcoin’ler mi daha çok kazandıracak? Gelin hangi yatırım stratejisinin daha çok kazandıracağına göz atalım. Bunu yaparken rakamlardan, grafiklerden uzak, genel bir değerlendirme yapacağız.

Not: Volatilite kelimesinin sözlük anlamı oynaklıktır. Genellikle bir finansal enstrümanın belirli bir zaman aralığında gözlenen değer değişiminin standart sapması anlamındadır. İlgili finansal enstrümanın belirli zaman periyodundaki riskini ölçmeye yarar. Bazen direkt bir değer olarak, bazen de yüzde verilerek belirtilir.

Bitcoin mi Altcoin’ler mi? En Doğru Tercih Hangisi?

Kripto para piyasasına boğalar geri döndü ve trader’lar en sevdikleri Blockchain projelerine bahis yapıyorlar. Çoğu yatırımcının aklındaki soru; hangi coin’in veya token’ın en büyük getiriyi sağlayacağı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin mi yoksa küçük piyasa değerli altcoin’ler mi?

Bitcoin, en çok kullanıcısı olan ve şu anda ağın gelişimi için çalışan bilgisayar bilimindeki en iyi zihinlerin bulunduğu merkeziyetsiz bir projedir. En büyük ağ etkisine ve diğer kripto paralara göre en çok desteklenen altyapıya sahiptir. Belki de en önemlisi, trader’lar için Bitcoin, en çok likiditeye ve işlemleri doğrulamak için en yüksek PoW hashrate’ine sahip en güvenli ağdır.

Altcoin’ler ise genellikle çok daha volatilitelidir ve bu sebeple çok daha riskli yatırımlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bitcoin kadar güvenli olmamalarının yanı sıra, düşük likiditelidirler ve daha düşük hashrate’e sahip oldukları için çoğu zaman saldırıya uğrayabilmekte veya birçok PoS konsensüs algoritmasının kullanıldığı token gibi daha az güvenlidirler. Bazı altcoin’lerin yetkili geliştiricileri varken, bazılarının yoktur. Her bir altcoin, mevcut durumuna göre incelenmeli ve uzun vadeli yatırımcılar tarafından çok daha yakından incelenmelidirler.

Bitcoin Cash veya Ethereum gibi büyük piyasa değerine sahip altcoin’ler, ağlarını tamamlayan adil altyapıya sahiptirler. Örneğin DeFi, ETH’ye neredeyse bir milyar dolarlık yatırım yapılmasını sağlamış durumda. Bununla birlikte, bir altcoin platformunun üzerine inşa edilen bu projelerin her biri ayrı ayrı incelenmelidir.

Altcoin’ler Çok Daha Yüksek Volatilitelidir

Birçok trader, düşük piyasa değerli altcoin’lerin voaltilitesini artırarak çok daha büyük kar elde etme fırsatı yaratmaktadır. Çoğu altcoin, Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde bazen BTC’den çok daha fazla yükselir. Aynı şey BTC’nin düşmeye başladığı dönemler için de geçerlidir ve böyle dönemlerde BTC’den çok daha fazla düşebilirler.

2017’deki dev boğa koşusu sırasında bazı trader’lar, bir ortaklık veya sunulan yeni bir özellik sebebiyle oluşan bir miktar ilgi ile küçük bir altcoin’den bile milyoner olma fırsatı buldular. Ne olursa olsun, çoğu altcoin ayı piyasası sırasında değerlerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybetti ve bazı projeler yatırımcılardan ilgi görmemesi sebebiyle tarihin tozlu sayfasındaki yerini aldı.

Altcoin’ler gibi Bitcoin’de de zaman zaman fiyat çöküşleri yaşandı. En büyük kripto para birkaç kez fiyatının yüzde 80’inden fazlasını kaybetti. Bitcoin’de volatilite bir dijital varlık olsa da sınırlı arz ve fikir birliği konsensüsü sebebiyle altcoin’lerin büyük çoğunluğundan çok daha güvenli bir yatırımdır.

Altcoin’ler daha çok küçük hisse senetleri olarak görülmelidir. Büyük bir boğa koşusuyla Google, Amazon veya Tesla gibi hisselerden çok daha fazla kazanç sağlayabilirler ancak genellikle bu pek olası değildir. En azından kaybettirme ihtimalleri Bitcoin’den çok daha yüksektir. Öte yandan her altcoin birbirinden çok farklıyken, Bitcoin hepsinden çok daha farklıdır.

Altcoin’lere yatırım yapmayı planlıyorsanız kapsamlı bir araştırma yapmalı, sürekli yapılan pazarlama sebebiyle hemen hemen her altcoin projesinin sansasyonel birer varlık olduğunun farkında olmalısınız. Ayrıca altcoin’ler ve projelerin arkasındaki şirketler regülasyonlara açıkken Bitcoin değildir.

Özetle, Bitcoin, 2020 için çok daha iyi bir yatırımdır; sadece güvenli liman olarak görülmemekte, aynı zamanda ilk kripto para birimi olduğu herkes tarafında bilinmekte ve Bitcoin İyileştirme Önerileri (BIP) ile sürekli sürekli olarak ağ üzerinde geliştirmeler yapılmaktadır. Öte yandan altcoin’ler, zaman zaman Bitcoin’den daha fazla para kazandırabilirler ancak Bitcoin’e göre çok daha riskli yatırım oldukları unutulmamalıdır. Yanlış bir yatırım kararı vermeniz durumunda paranızın tamamını bir anda kaybedebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner