Yükleniyor...

Dünyanın En Büyük 11 Yatırımcısı

Büyük para yöneticileri finans dünyasının rock yıldızları gibidir.

Investors

Büyük para yöneticileri finans dünyasının rock yıldızları gibidir. En büyük yatırımcılar, başarılarından bir servet kazandılar ve çoğu durumda, milyonlarca kişinin benzer getiriler elde etmesine yardımcı oldular.

Bu yatırımcılar, ticaretlerinde uyguladıkları stratejiler ve felsefeler bakımından büyük farklılıklar gösterir; bazıları yatırımlarını analiz etmek için yeni ve yenilikçi yollar buldular, bazıları ise menkul kıymetleri neredeyse tamamen içgüdüsel olarak seçti. Bu yatırımcıların farklılık göstermediği nokta, sürekli olarak piyasayı geçme yetenekleridir.

Benjamin Graham

Ben Graham, bir yatırım yöneticisi ve finansal eğitimci olarak mükemmeldi. Diğer çalışmalarının yanı sıra benzersiz öneme sahip iki yatırım klasiği yazdı. Ayrıca, güvenlik analizi ve değer yatırımı olmak üzere iki temel yatırım disiplininin babası olarak evrensel olarak tanınmaktadır.

Graham’ın değer yatırımının özü, herhangi bir yatırımın, bir yatırımcının ödemesi gerekenden çok daha değerli olması gerektiğidir. Temel analize inanıyordu ve güçlü bilançoları olan veya çok az borcu olan, ortalamanın üzerinde kar marjları ve bol nakit akışı olan şirketleri aradı.

John Templeton

Geçen yüzyılın en muhaliflerinden biri olan John Templeton hakkında Buhran sırasında düşük fiyata aldığı, İnternet patlaması sırasında yüksek sattığı ve arada birkaç iyi aramadan fazlasını yaptığı söylenir. Templeton, dünyanın en büyük ve en başarılı uluslararası yatırım fonlarından bazılarını yarattı. Templeton fonlarını 1992’de Franklin Group’a sattı. 1999’da Money dergisi onu “tartışmasız yüzyılın en büyük küresel hisse senedi toplayıcısı” olarak nitelendirdi. Bahamalar’da yaşayan bir İngiliz vatandaşı olan Templeton, birçok başarısından dolayı Kraliçe II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi.

Thomas Rowe Fiyat Jr.

Thomas Rowe Price Jr., “büyüme yatırımının babası” olarak kabul edilir. Gelişim yıllarını depresyonla mücadele ederek geçirdi ve öğrendiği ders, hisselerin dışında kalmak değil, onları kucaklamaktı. Fiyat, finansal piyasaları döngüsel olarak gördü. Kalabalığa karşı çıkan biri olarak, uzun vadede iyi şirketlere yatırım yapmaya başladı ve bu, o zamanlar neredeyse hiç duyulmamış bir şeydi. Yatırım felsefesi, yatırımcıların uzun vadede bireysel hisse senedi toplamaya daha fazla odaklanması gerektiğiydi. Disiplin, süreç, tutarlılık ve temel araştırma, başarılı yatırım kariyerinin temeli oldu.

John Neff

Neff, Wellington Management Co.’ya 1964 yılında katıldı ve 30 yıldan fazla bir süre şirkette kaldı ve fonlarından üçünü yönetti. Tercih ettiği yatırım taktiği, popüler endüstrilere dolaylı yollardan yatırım yapmayı içeriyordu ve düşük F/K oranlarına ve güçlü temettü getirilerine sahip şirketlere odaklandığı için değer yatırımcısı olarak kabul edildi. Windsor Fonu’nu 31 yıl boyunca yönetti (1995’te sona erdi) ve aynı zaman diliminde S&P 500 için %10,6’ya karşılık %13.7’lik bir getiri elde etti. Bu, 1964’te yapılan ilk yatırımın 53 katından fazla bir kazanç anlamına geliyor.

Jesse Livermore

Jesse Livermore’un resmi bir eğitimi veya hisse senedi ticareti deneyimi yoktu. Kazananlarından olduğu kadar kaybedenlerinden de öğrenen, kendi kendini yetiştirmiş bir adamdı. Bugün piyasada hala bulunabilen ticaret fikirlerine yardımcı olan bu başarılar ve başarısızlıklardı. Livermore, gençliğinin başlarında ticarete başladı ve on altı yaşına geldiğinde, o günlerde büyük para olan 1.000 doların üzerinde kazanç elde ettiği bildirildi. Sonraki birkaç yıl boyunca, meşru ticaretleri idare etmeyen sözde “kova dükkanları”na karşı bahse girerek para kazandı, müşteriler hisse senedi fiyat hareketlerine karşı kasaya karşı bahse girdi. 

Peter Lynch

Peter Lynch, 1977’den 1990’a kadar Fidelity Magellan Fonu’nu yönetti ve bu sırada fonun varlıkları 18 milyon dolardan 14 milyar dolara yükseldi. Daha  da önemlisi, Lynch’in bu 13 yılın 11’inde S&P 500 Endeks kriterini geçerek yıllık ortalama %29 getiri elde ettiği bildirildi. 

Genellikle bir bukalemun olarak tanımlanan Peter Lynch, o sırada işe yarayan yatırım tarzına uyum sağladı. Ancak, belirli hisse senetlerini seçmeye gelince, Peter Lynch bildiği ve/veya kolayca anlayabileceği şeylere bağlı kaldı.

George Soros

George Soros, geniş kapsamlı ekonomik trendleri, tahvil ve para birimlerinde yüksek  kaldıraçlı, öldürücü oyunlara çevirmede ustaydı. Bir yatırımcı olarak Soros, kısa vadeli bir spekülatördü ve finansal piyasaların yönleri üzerine büyük bahisler yaptı. 1973’te George Soros, Soros Fund Management’ın hedge fon şirketini kurdu ve bu şirket sonunda iyi bilinen ve saygı duyulan Quantum Fund’a dönüştü. Neredeyse yirmi yıl boyunca, bu agresif ve başarılı hedge fonunu yönetti ve bildirildiğine göre yılda %30’dan fazla getiri elde etti ve iki kez, %100’den fazla yıllık getiri bildirdi.

Warren Buffet

Omaha’nın Kahini” olarak anılan Warren Buffett, tarihin en başarılı yatırımcılarından biri olarak görülüyor.

Benjamin Graham tarafından belirlenen ilkeleri izleyerek, esas olarak Berkshire Hathaway aracılığıyla hisse senedi ve şirket satın alarak milyarlarca dolarlık bir servet biriktirdi. 1965’te Berkshire Hathaway’e 10.000 dolar yatıranlar bugün 165 milyon doların üzerinde kazanç sağladı.

Buffett’in disiplin, sabır ve değere dayalı yatırım tarzı, onlarca yıldır sürekli olarak piyasadan daha iyi performans göstermiştir.

John (Jack) Bogle

Bogle, 1975 yılında Vanguard Group yatırım fonu şirketini kurdu ve onu dünyanın en büyük ve en saygın fon sponsorlarından biri haline getirdi. Bogle, yüksüz yatırım fonuna öncülük etti ve milyonlarca yatırımcı için düşük maliyetli endeks yatırımını savundu. 1976’da ilk endeks fonu Vanguard 500’ü yarattı ve tanıttı. Jack Bogle’ın yatırım felsefesi, yüksüz, düşük maliyetli, düşük cirolu ve  pasif olarak nitelendirilen geniş tabanlı endeks yatırım fonlarına yatırım yaparak piyasa getirilerini yakalamayı savunuyor

Carl Icahn

Carl Icahn, hisselerinin değerini artırmak için değişiklikleri zorlamak için halka açık şirketlerdeki mülkiyet pozisyonlarını kullanan aktivist ve kavgacı bir yatırımcıdır. Icahn, kurumsal baskın faaliyetlerine 1970’lerin sonlarında ciddi bir şekilde başladı ve 1985’te TWA’yı düşmanca devralmasıyla büyük liglere çıktı. Icahn en çok “Icahn Lift” ile ünlüdür. Bu, tipik olarak Carl Icahn’ın kötü yönetildiğine inandığı bir şirketin hisselerini satın almaya başladığında meydana gelen, bir şirketin hisse senedi fiyatındaki yukarı doğru sıçramayı tanımlayan Wall Street’in sloganıdır.

William H. Brüt

“Tahvillerin kralı” olarak kabul edilen Bill Gross, dünyanın önde gelen tahvil fonu  yöneticisidir. PIMCO tahvil fonları ailesinin kurucusu ve genel müdürü olarak, kendisi ve ekibi, yönetim altında 1.92 trilyon dolardan fazla sabit getirili varlıklara sahiptir. 

1996 yılında, Gross, tahvil ve portföy analizinin gelişimine katkılarından dolayı Sabit Gelir Analisti Derneği A.Ş.’nin onur listesine alınan ilk portföy yöneticisiydi.

Son Sözler

Her deneyimli yatırımcının bildiği gibi, kendi yolunuzu çizmek ve uzun vadeli, piyasayı aşan getiriler elde etmek kolay bir iş değildir. Hal böyle olunca, bu yatırımcıların finans tarihinde kendilerine nasıl bir yer edindiklerini görmek kolay. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner