Yükleniyor...

Dünyanın En Büyük İkinci Borsası Nasdaq Dijital Varlıklar için VanEck ile Ortaklık Kurdu

Dünyanın en büyük ikinci borsası olan Nasdaq ve ABD yatırım şirketi VanEck, bir dizi şeffaf, düzenlenmiş ve göze çarpan dijital varlık ürününü ortaklaşa başlatmak için ortaklık kurdu.

Nasdaq ve VanEck

Dünyanın en büyük ikinci borsası olan Nasdaq ve ABD yatırım şirketi VanEck, bir dizi şeffaf, düzenlenmiş ve göze çarpan dijital varlık ürününü ortaklaşa başlatmak için ortaklık kurdu. VanEck’in dijital varlık stratejisi direktörü Gabor Gurbacs attığı tweet ile ortaklığı duyurdu.

Ortaklık, Nasdaq’ın 2019’un 1. çeyreğinde Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini başlatacağını iddialarını takip ediyor.

Gurbacs tweet’inde yeni ürünlerin, VanEck’in MVIS dijital varlık fiyatlandırma endekslerinin yanı sıra Nasdaq’ın SMARTS Market Surveillance sistemini kullanacağını belirtti.

SMARTS, sahtecilik ve hayali işlemler gibi yasadışı piyasa faaliyetlerini izlemek için gerçek zamanlı ve geçmiş verileri tespit kalıplarıyla ilişkilendiren çok alanlı bir gözetim aracı.

Yapılan duyuruda BTC vadeli işlem sözleşmesinin nakit destekli mi yoksa fiziksel (fiat para birimi yerine BTC’de ödenen iadelerle) olarak mı olacağı bilgisini teyit etmiyor.

VanEck şu anda Blockchain düzenleyici yazılım ve finansal hizmetler firması SolidX ile birlikte fiziksel destekli Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için ortak bir teklifte bulundular ve SEC’ten nihai kararın çıkmasını bekliyor.

Mart 2017’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin borsa yatırım fonu teklifini reddedilmişti. Bu yıl Haziran ayında CBOE’nin BZX Hisse Senetleri Borsası’nda Bitcoin ETF’sinin listelenmesi için teklif yeniden gönderildi. SEC’in Ağustos ayında karar vermesi gerekiyordu, ancak kararın açıklanma tarihi ertelendi. Halen SEC’in olumlu veya olumsuz cevap vermesi bekleniyor.

Nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri Aralık 2017’de piyasaya sunulurken, fiziksel olarak teslim edilen ilk Bitcoin vadeli işlemlerinin Ocak 2019’da New York Borsası (NYSE) operatörü Intercontinental Borsası (ICE) tarafından yaratılan dijital varlık platformu Bakkt üzerinde başlatılması hedefleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x