Yükleniyor...

Düzenleyici kurumdan ABD bankacılık sistemine uyarı!

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), kripto paralarla ilgili faaliyetlerin ABD bankacılık sistemi üzerinde risk oluşturduğunu ifade etti.

FDIC kripto

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), kripto paralarla ilgili faaliyetlerin ABD bankacılık sistemi üzerinde risk oluşturduğunu ifade etti.

FDIC yayımladığı yıllık risk raporunda, kripto varlıklara yönelik hizmetlerin ABD bankacılık sistemlerinde karmaşıklık yaratabileceğini dile getirdi. Söz konusu karmaşıklığın çeşitli riskler barındırabileceğini ifade eden FDIC, ABD bankacılık sistemini uyararak, kripto paralar ile ilgili endişelerini belirtti. FDIC, bankacılık sistemlerindeki diğer düzenleyicilere ek olarak, kripto varlıkların risklerini incelemek için yeni planlamalar önerdi.

banka 1679730196

Yıllık risk raporunda bankacılık faaliyetleri ele alındı

FDIC, 2023’ün yıllık risk raporu incelemesi doğrultusunda kripto paralarla ilişkili hizmetlerin ABD bankacılık sistemi adına risk barındırdığını dile getirdi. FDIC, ABD’deki mevduatları sigortalayan ve finanslar kurumları denetleyen, dinamik bir yapı. Kripto paraların dinamikliği ve inovasyonuna atıfta bulunuldu:

“Kripto paralar, tam olarak değerlendirilmesi zor bir varlıklardır. Bu karmaşıklıktan dolayı, çeşitli riskler de beraberinde geliyor.”

Yıllık risk raporunda tanımlanan risklerden bazıları dolandırıcılık, yasal belirsizlikler ve yanıltıcı risk yönetimi şeklinde yer aldı.
Stablecoin konusuna da değinen FDIC, stablecoin elinde tutan bankaların rezervlerinden mevduat çıkış riski taşıdığını belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner