Yükleniyor...

DYOR Nedir? DYOR Neyin Kısaltması?

DYOR, yatırım yapan kişilerin piyasaya ve yatırım yapılacak araca yönelik kendi araştırmasını yapması gerektiğini ifade eder.

DYOR

DYOR, yatırım yapan kişilerin piyasaya ve yatırım yapılacak araca yönelik kendi araştırmasını yapması gerektiğini ifade eder. DYOR “Do Your Own Research” kelimesinin kısaltmasıdır; bu da Türkçe’de “Kendi Araştırmanı Yap” anlamına gelir.

DYOR Nedir?

DYOR, “Kendi Araştırmanı Yap” demektir ve kripto para birimi meraklıları tarafından kullanılan yaygın bir ifadedir. Ancak kısaltma, kripto para birimi ekosistemine özel bir tavsiye değildir. Yanlış bilgilerin ne kadar hızlı ve kolay yayılabileceği nedeniyle internette yaygın olarak kullanılır. Esasen bir uyarı ifadesi taşıdığı da söylenebilir.

“Do your own research”, yani “Kendi araştırmanı kendin yap” tavsiyesine kripto yorumcularının sosyal medya paylaşımlarında sıkça rastlayabilirsiniz. Örneğin, bir yorumcu ya da yatırımcı, bir kripto para birimini incelediği bir paylaşımını DYOR kısaltmasıyla bitirebilir. Bu, ilgili yorumla hareket etmeden önce kendi araştırmanızı yapmanız gerektiğine dair bir uyarıdır. Yani bir nevi “Yatırım tavsiyesi değildir” mesajıdır.

DYOR

Kriptoda DYOR Ne Demek?

Kriptoda DYOR bilgisiz yatırımcıların sayısını azaltmayı hedefler. Kullanıcıların yatırım yapmadan önce bir kripto para birimini araştırmalarını ve anlamalarını teşvik eder. Böylece kullanıcılar, söz konusu para birimini neden satın aldıklarını ve bu projeyi desteklediklerini tam olarak yanıtlayabilirler.

Terim ayrıca, kripto para yatırımcıları ve meraklıları kamuya açık gönderiler yaptıklarında veya piyasa analizlerini sosyal medya platformlarında paylaştıklarında genellikle bir sorumluluk reddi beyanı olarak da kullanılır.

DYOR (Do Your Own Research) Araçları

Kripto para yatırımı yapmadan önce araştırma yaparken ilk bakılması gereken nokta, fiyat değerleridir. Yatırım yapılacak kripto varlığın piyasadaki işlem hacmi ve fiyat grafiği incelenmelidir. Yatırım yapılması planlanan varlığın projesini tanımak adına whitepaper’ın okunması da önem arz eder. Ayrıca, projelerin internet siteleri, sosyal medya sayfaları ile listelendiği kripto para işlem platformları da araştırmaya dahil edilmelidir.

Bu konuda özellikle CoinMarketCap ve CoinGecko gibi internet siteleri üzerinden gerekli verilere ulaşarak yorum yapmak mümkündür.

Ayrıca yatırımlara yönelik analiz ve görüşlerin paylaşıldığı platformların incelenmesi de Do Your Own Research terimi kapsamında yapılması gereken hamlelerden biridir.

Bu araçlar sağlam bir araştırma yapmak ve gereken özeni göstermek için kilit role sahiptirler. Bunların her biri farklı bir amaca hizmet etmektedir, ancak birlikte kullanıldıklarında verimli bir DYOR gerçekleştirmenize yardımcı olacaklardır. Kullanıcıların faydalanabileceği DYOR araçları şu şekilde sıralanabilir:

  • CoinMarketCap
  • DefiPulse
  • CoinMarketCal
  • CoinGecko
  • Reddit
  • Investopedia
  • TradingView
  • Projelerin İnternet Siteleri ve Sosyal Medya Sayfaları

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner