Yükleniyor...

Edward Snowden CBDC’leri “Kriptofaşist Para Birimi” Olarak Tanımladı

ABD'li bilgisayar uzmanı ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı eski çalışanı Edward Snowden, devletin her işlemin merkezinde olmak istediğini söyleyerek merkez bankası dijital para birimlerine yönelik olumsuz tutumunu paylaştı.

edward btc

ABD’li bilgisayar uzmanı ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı eski çalışanı Edward Snowden, devletin her işlemin merkezinde olmak istediğini söyleyerek merkez bankası dijital para birimlerine yönelik olumsuz tutumunu paylaştı.

Zamanında ABD’nin istihbarat bilgilerini sızdıran dünyaca ünlü eski casus ve eski güvenlik uzmanı Edward Snowden, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC), özellikle de Fed’in gelecekte başlatabileceği parayı Twitter’a taşıyarak CBDC’yi “sapkınlık” ve “kriptofaşist para birimi” olarak adlandırdı.

Snowden, Fed Rezervinin bir CBDC yayınlaması durumunda, resmi olarak “faydalı bir politika aracı” olarak adlandırmasına rağmen, CBDC’nin Amerikan halkının tasarruflarını sıfıra indirmek için kullanılacağına inanıyor.

Twitter hesabından CBDC ile ilgili bir NYT makalesinin ekran görüntüsünü paylaştıktan sonra CBDC’leri daha hızlı harcamaya ve şirketlerin dijital dolarları yatırmaya teşvik etmek için herkesin hesabındaki CBDC’nin elektronik bakiyelerine negatif bir faiz oranı uygulayabileceğini yazdı.

Snowden, son tweet’lerinde, ortalama bir ABD vatandaşının bir banka hesabında CBDC’de saklanacak fonların aslında onlara ait olmayacağından emin olduğunu söyleyerek nasıl yapabileceğinize karar veren tarafın Fed Rezervi olacağını vurguladı.

Snowden daha sert bir tweet atarak her işlemin merkezinde devlet olacağını işaret etti. CBDC’nin “kripto para birimi sapkınlığı” ve hatta “kriptofaşist bir para birimi” olduğunu belirtti. Snowden şu ifadelere yer verdi;

“Bir CBDC, kripto para birimi sapkınlığıdır en azından onun kurucu ilkeleri ve protokolleri öyledir. Her işlemin merkezine devleti yerleştirerek paranızın temel sahipliğini elde etmek için açıkça tasarlanmış bir kripto-faşist para birimidir.”

Snowden, gelecekteki özgür dünya için Bitcoin’in yeni para birimi olacağına inanıyor ve kriptoyu övüyor. Çin yasağına rağmen, önde gelen dijital para biriminin daha da güçlendiğini ve hükümetlerin buna karşı ortak küresel çabalarının yüzde on civarında olduğunu tweetledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner