Yükleniyor...

Edward Snowden WorldCoin’e Karşı Uyarıda Bulundu

Edward Snowden, insanların gözlerini taramak isteyen kripto para birimine karşı oldukça şüpheci olmanızı istiyor.

edward snowden

Edward Snowden, insanların gözlerini taramak isteyen kripto para birimine karşı oldukça şüpheci olmanızı istiyor.

Eski siber güvenlik uzmanı Edward Snowden, OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan kripto para birimi WorldCoin ile ilgili şüpheli olduğunu aktardı.

Snowden, insanların göz taramalarından oluşan küresel karma veritabanı oluşturma projesini eleştirdi ve taramaları silmenin sorunu çözmeyeceğini savundu.

Snowden, takipçilerini insanların biyometrik verilerini kullanan proje konusunda uyardı.

Kripto para biriminin dağıtım modeli, “The Orb” adlı bir kromatik küre yardımıyla insanların gözbebeklerini taramaya dayanıyor. Pilot, dünya çapındaki ülkelerde bu tür 30 küreyi içeriyor. Şimdiye kadar 130 bin kişi buna katıldı.      

Risk sermayesi Andreessen Horowitz ve diğer önde gelen yatırımcılar tarafından desteklenen WorldCoin projesi, mahremiyet bilincine sahip kişiler tarafından öfkeyle karşılandı.

Bitcoin topluluğu, VC’leri kripto paraların ekosistemini oluşturmaya odaklanmak yerine “ürpertici bir küreye” para döktüğü için eleştirdi.  

WorldCoin, ikinci en büyük blok zinciri olan Ethereum’a dayanmaktadır. Kurucularından Alex Blania, TechCrunch’a Bitcoin’in yeterince ölçeklenebilir olmadığını söyledi;

“Bitcoin milyarlarca insan için ölçeklenemez.”

Altman ise Snowden’in yorumlarından sonra sosyal deneyi savunarak kullanıcıların işlemlerinin hash’den kriptografik olarak ayrılacağını iddia etti.

Tartışmalı WorldCoin kripto para biriminin, 2022’nin başlarında ERC20 olarak piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner