Yükleniyor...

Efsanevi Yatırımcı: “Bitcoin ile Bin Katını Kazanabilirim”

Miller Value Partners'ın Başkanı ve Yatırım Sorumlusu Bill Miller, kripto yatırım stratejisini ve neden Bitcoin'in yükseleceğini düşündüğünü paylaştı.

bill miller

Miller Value Partners’ın Başkanı ve Yatırım Sorumlusu Bill Miller, kripto yatırım stratejisini ve neden Bitcoin’in yükseleceğini düşündüğünü paylaştı. FutureProof röportajında, 3 milyar dolarlık varlığı yöneten yatırım firmasının başkanı, yolculuğunun BTC’ye olan inancıyla başladığını ifade etti. Miller, “2013’te Bitcoin’e dahil oldum. Satın almaya başladığımda 200 dolar civarında işlem görüyordu. Sonra yaklaşık bin 100 dolar ile bin 200 dolar arasında bir yere yükseldi ve ardından Mt. Gox çöktü. Bitcoin 2014 yılında tekrar 200 dolara düştü. Ben de tekrar almaya başladım… Ortalama maliyetim yaklaşık 300 dolardı” diye konuştu.

Miller, dünyanın önde gelen kripto para birimini erken benimseyen ve uzun vadeli bir savunucusu olmasının birkaç temel nedeni olduğunu söylüyor:

“Yapmaya çalıştığı şeyin doğasında kazanmanın birçok farklı yolu vardı. Benim görüşüme göre bu çeşitli şeylerden herhangi biri – bir para birimi haline geldi, bir ödeme sistemi haline geldi, ilişkisiz bir varlık haline geldi – bu şeylerden herhangi biri, çok daha azı, altta yatan dramatik bir harekete yol açacaktı. Bu aynı zamanda 21 milyon Bitcoin ile sınırlı olması ve merkezi olmamasıyla da ilişkili. Bu para birimi kurcalanamaz veya bozulamaz.”

BTC’leri Hiç Satmadım

Yatırım açısından Miller, Bitcoin’in çok olumlu bir risk-ödül oranı sunmaya devam ettiğini söylüyor. BTC’ye yüzde 1 ila yüzde 2 oranında küçük bir portföy tahsisinin savunucusu olan Miller, uzun vadede Bitcoin’den yüksek gelir elde edebileceğine inanıyor:

“100 kat para kazanabilirim. 1000x kazanabilirim, belki bundan daha fazlasını. Sadece yüzde 100’ünü kaybedebilirim. Hala BTC’ye sahibim. Hiç satmadım. 70’li ve 80’li yılların başlarında, insanlar varlıklarınızın yüzde 5’ini altına koymaktan bahsediyordu. Enflasyonun 1970’lerde olduğu gibi tekrar gelmesi durumunda bir sigorta poliçesi olacaktı. Bunu yapmak mantıklı bir şeyse, kesinlikle varlıklarınızın yüzde 1 veya 2’sinin BTC’de olması da mantıklı.”

Deneyimli yatırımcı, Bitcoin’in neden 100 doların altında işlem yapıldığı döneme kıyasla daha az riskli olduğu konusunda benzersiz bir yorum yapıyor:

“Satın aldığınız çoğu varlık için, fiyat ne kadar artarsa, ondan o kadar az değer elde edilir ve risk daha da artar. Bitcoin bunun tam tersi olağandışı bir konumda. Bir dolar, 5 dolar veya 10 dolar ile işlem yaparken çok riskliydi. Kolayca yok olabilirdi.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner