Yükleniyor...

Ekonomik Belirsizlikte Kripto Para Endüstrisi, S&P 500’den Daha İyi İş Çıkartıyor

Küresel ekonomik piyasalar pek iyi bir tablo çizmese de, yeni rakamlar kripto para birimi endüstrisine bağlı şirketlerin S&P 500'den çok daha iyi performans sergilediğini gösteriyor.

walllstbtc

Küresel ekonomik piyasalar pek iyi bir tablo çizmese de, yeni rakamlar kripto para birimi endüstrisine bağlı şirketlerin S&P 500’den çok daha iyi performans sergilediğini gösteriyor.

Yahoo Finance, Bitcoin (BTC) ve Ethereum gibi kripto para birimleri ile bağlantılı en iyi şirketleri ve hisse senetlerini takip ediyor. Son rakamlara göre koronavirüs salgını kaynaklı panik hisse senetlerinde büyük bir küresel tasfiyeyi tetiklerken, 1 milyar dolar veya daha yüksek piyasa değeri olan,halka açık kripto bağlantılı şirketler; geçen ay daha iyi performans gösterdi.

Yahoo’nun “En İyi Kripto Para Bağlantılı Şirketler” listesinde bulunan 14 şirket arasında Microsoft, Visa, Square, Goldman Sachs, Overstock, NVIDIA ve PayPal bulunmaktadır. Bu şirketler Mart ayında %35.62’lik kazanç sağlayarak, aynı dönemde %12.51 oranında zarar gören S&P 500 endeksinden çok daha iyi bir performans gösterdiler.

Kripto para birimleri hisse senetlerine oranla daha güçlü performans göstermesine rağmen, mevcut ekonomik gerileme 12 Mart’ta tüm pazara sert bir darbe indirdi. 93 milyar dolardan daha fazla piyasa değeri kaybıyla; Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash dahil olmak üzere tüm pazar çakıldı.

Yılın birinci çeyreğinde Bitcoin fiyatı %10 oranında düştü. Öte yandan S&P 500, 2008 yılının son çeyreğinden bu yana en kötü dönemini geçirerek %20 oranında düştü. Yine  S&P 500 gibi Dow Jones da yılın ilk 3 ayını %23 zararla kapatarak tarihinin en kötü ilk çeyrek performansını gösterdi.

Bitcoin bu haberin yazımı itibariyle 7, 112 dolar ile %4.64 oranında yükselme kaydetmektedir. Lider kripto para biriminin piyasa değeri son 7 günde 167.5 milyar dolardan 190.7 milyara yükselerek %13.85 oranında artış göstermiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner