Yükleniyor...

Bitcoin Son Yükselişiyle Geleneksel Piyasalardan Daha İyi Konuma Geldi

12 Mart'ta kripto varlığın değeri saatler içinde % 40'dan fazla oranda düştü, Bitcoin'in güvenli bir sığınak olduğu inancı büyük bir darbe aldı.

btc bullish again

12 Mart’ta kripto varlığın değeri saatler içinde % 40’dan fazla oranda düştü, Bitcoin’in güvenli bir sığınak olduğu inancı büyük bir darbe aldı. Ancak küresel piyasaların tamamı Koronavirüs pandemisi nedeniyle aynı anda darbe aldığı için Bitcoin bunu yaşayan tek varlık değildi.

Kripto analisti Willy Woo son zamanlarda yaşanan çöküş ve BTC’nin altın ve S&P 500 ile karşılaştırılması hakkında ilginç bir grafik paylaştı.

Grafik Bitcoin’in S&P 500’den daha iyi konumda ancak altından ise daha kötü durumda olduğunu gösteriyor. Ancak grafik Bitcoin’in 6900 dolardan dönüş yaptığı son yükselişini içermiyor.

Bitcoin ile Geleneksel Hisse Senedi Piyasası Arasındaki Korelasyon Bozuldu

Kripto piyasası ile geleneksel borsa arasında son zamanlarda gördüğümüz korelasyon nihayet bozuldu. Geleneksel pazarın önemli bir kısmı, çöküşten sonra önemli bir sıçrama göremedi; bunun yanı sıra Bitcoin ise günlük bir yükseliş trendi belirleyebildi.

Bitcoin, dipten % 80’lik bir fiyat artışı gördü ve önümüzdeki birkaç gün içinde 8.000 doların üzerine çıkması bekleniyor.

Altın da bu süreçte çok iyi bir performans sergilemedi. Çoğu yatırımcı altının kriz zamanlarında kendisini göstermesini beklemekteydi, ancak kıymetli maden de çok daha az da olsa düşüş yaşadı. Analistler artık altının tüm piyasa çöktüğünde kazanç görüp göremeyeceğini merak ediyor, piyasalar eski haline döndüğünde altına ne olacağı kafaları kurcalıyor.

Ayrıca, altının % 60’lık artışına kıyasla Bitcoin’in 2015’ten bu yana % 12.200’lük bir fiyat artışı gördüğünü de belirtmek gerekir.

Bu Bitcoin’in Güvenli Bir Sığınak Olarak Geri Döndüğü Anlamına Mı Geliyor?

Tam olarak bu anlama gelmiyor. Birincisi, güvenli bir sığınak hatasız değildir, trader’lar geleneksel borsada meydana gelen büyük kayıplar nedeniyle altın ve Bitcoin satmaya zorlandı, bu yüzden güvenli bir sığınak olup olmadıkları bu noktada önem arz etmedi. İnsanlar sadece zararlarını karşılamak için satmak zorunda kaldılar.

Şimdi önemli olan şu ana değin harika bir iş çıkarmış olan Bitcoin’in ne kadar hızlı bir şekilde iyileşebileceğidir. Kripto para borsaları bu günü sabırsızlıkla beklemektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner