Yükleniyor...

Elinde En Çok Bitcoin (BTC) Bulunduran Kurum Hangisi?

Bitcoin (BTC), son zamanlarda yaşanan birçok farklı gelişmeyle beraber günden güne daha çok ilgi toplar oldu.

elinde en cok bitcoin olan kurum abd usa btc

Bitcoin (BTC), son zamanlarda yaşanan birçok farklı gelişmeyle beraber günden güne daha çok ilgi toplar oldu. Bu da haliyle elinde BTC bulunduran kurum sayısını arttırdı. Peki bu kurumlar arasında elinde en çok BTC bulunduranı hangisi?

Elde edilen verilere göre şu anda dünyada elinde en çok Bitcoin (BTC) bulunduran kurum ABD hükümeti. Kripto para dünyasının tanınan isimlerinden Kevin Rooke tarafından paylaşılan bir veriye göre ABD hükümetinin elinde 69.406 adet BTC bulunuyor. Daha önce haberini verdiğimiz gibi bu BTC’lerin Silk Road’la bağlantısı olduğu biliniyor. ABD hükümeti, kapatılan darknet pazar yeri Silk Road’a bağlı 1 milyar dolardan fazla Bitcoin’i ele geçirmişti. Bu BTC’ler şimdilik hükümetin elinde ama daha sonra açık arttırma ile satılması bekleniyor.

ABD hükümetinin ardından 38.250 bin BTC’yi elinde bulunduran dünyaca ünlü şirket Microstrategy geliyor. Microstrategy’i Galaxy Digital ve Square izliyor.

EnjgfV0W4AMWa4P

ABD ile İlgili Detaylar

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin çeşitli departmanları, yasal durumlarda varlık kaybı yoluyla Bitcoin’leri elinde bulundurmaktadır. ABD hükümeti tarafından ilk Bitcoin’in ele geçirilmesi 26 Haziran 2013’te DEA’nın Güney Carolina’da bir Silk Road uyuşturucu satıcısından 11.02 BTC’yi ele geçirmesiyle meydana geldi.

Kısa bir süre sonra, Ekim 2013’te Ross Ulbricht’in tutuklanması ve Silk Road davası ile bağlantılı olarak 173.991 BTC ele geçirildi. 2014 ve 2015 boyunca, hükümet yetkilileri tüm  Bitcoin’lerini nakit karşılığında takas etmek için bir dizi halka açık müzayede düzenledi. Devlet kurumları, çeşitli federal cezai, hukuki ve idari davalar yoluyla Bitcoin almaya devam ediyor.

22 Ocak 2018’de açık artırmada 3.813 BTC satıldı ve 18 Şubat 2020’de açık artırmada 4.041,58 BTC satıldı. 3 Kasım 2020’de yine Silk Road ile ilgili 69.370 BTC ele geçirildi.

Bulgaristan İddiası

Öte yandan Kevin Rooke’un bu verilerini Twitter’da paylaşan yerli kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Celil Öztürk, bir takipçisinin konu hakkında sunduğu bilgileri de iletti. Bu bilgiye göre 2017 Mayıs ayında Bulgaristan’da gümrük dolandırıcılığı kapsamında toplam 213.519 BTC ele geçirilmiş. Fakat bu BTC’lerin akıbeti bilinmiyor. Eğer hükümet BTC’leri hala elinde tutuyorsa, en çok BTC’yi elinde bulunduran kurum haline gelebilir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner