Yükleniyor...

Ellili Yaşlardaki Avustralyalı Kadın, Yasadışı Kripto Para Ticaretiyle Suçlanıyor

Ellili yaşlardaki Avustralyalı bir kadın, New South Wales Eyalet Polisi tarafından yasadışı bir şekilde kripto para alışverişi yaptığı sebebiyle tutuklandı.

woman under arrest

Ellili yaşlardaki Avustralyalı bir kadın, New South Wales Eyalet Polisi tarafından yasadışı bir şekilde kripto para alışverişi yaptığı sebebiyle tutuklandı. Alışveriş Bitcoin de dahil olmak üzere, milyonlarca dolarlık kripto para birimlerini içeriyordu.

Yeni Güney Galler (NSW) Siber Suç Ekibi dedektifleri, Perşembe günü Sidney’deki bir alışveriş merkezinin önünde şüpheli kadının arabasını aradı. Görevliler aracın içinde nakit 60.000 Avustralya Doları (38.736 ABD Doları) ile Bitcoin cüzdanında 3.8 adet Bitcoin buldu.

Siber Suçlar Ekibi Başkanı Matt Craft, devlet tarafından “uyumlu olmayan dijital para sağlayıcıları” ile ilgili ilk tutuklamanın gerçekleştiğini ve bu olayın Avustralya’da türünün ilk örneği olabileceğini söyledi.

Craft, muhtemelen yasa dışı kripto para birimi satışı yapan diğer kişilere hitap ederek, bu önümüzdeki yıllarda yapılacak birçok tutuklamanın ilki olacak diye seslendi.

Tutuklama bir dizi soruşturmanın ardından geldi. Rapora göre, kadının kripto para aklama karteline karıştığı söyleniyor.

Görevliler kadın tutuklandıktan hemen sonra Sidney Hurtsville’de bir konutta arama yaptılar. Konutta dijital depolama cihazları, bilgisayarlar, cep telefonlarıyla birlikte 18.200 AU Doları (11.749 ABD Doları) ile kripto para cüzdanlarını ele geçirdiler.

Soruşturma AUSTRAC (Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi) ve Avustralya Ceza İstihbarat Komisyonu (ACIC) ile işbirliği içerisindeydi.

Kadın, dijital döviz bürosu hizmetleriyle ilgili suç ve ihlaller sebebiyle 3 kere tekerrürden yargılanıyor. Polis mahkemede kadının 2017’den bu yana 5 milyon AU’dan (3,22 milyon ABD Doları) daha fazla değere sahip Bitcoin çalmış olabileceğini söyledi.

Ülkenin Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansman Yasası’nda (2006) değişiklikler 2018 Nisan ayında yürürlüğe girmişti. Bu değişiklikler eylemin amacını, kripto para birimi borsalarının düzenlenmesini içerecek şekilde genişletmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner