Yükleniyor...

Elon Musk, Bitcoin (BTC) ve Lightning Network Hakkında Konuştu

"Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi, orta büyüklükteki ülkelerin enerji tüketimini aşmaya başlıyor.

elon musk bitcoin btc ve lightning network hakkinda konustu

“Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi, orta büyüklükteki ülkelerin enerji tüketimini aşmaya başlıyor. Küçük madencilerin bu devasa büyüklükteki ekonomiler olmadan başarılı olması neredeyse imkansız… “

“Şimdilik Lightning Network’e ihtiyaç var.”

Lightning Network, ağdaki yükü hafifletmek için Bitcoin işlemlerini Bitcoin blokzinciri dışında işleyen bir yazılım parçasıdır. Lightning olmadığı mevcut ağda işlem ücretleri ortalama 13 dolar oluyor ve Bitcoin ağı üzerinden fonları taşımak ise 14 dakika sürüyor.

Lightning ile hareket eden fonlarla işlem yapmak ise, Bitcoin’in en küçük birimi olan (bir bitcoin’in 100 milyonda birine eşdeğer) yaklaşık bir satoshi’ye mal olur ve işlemler neredeyse anlık olarak gerçekleşir. 

Silikon Vadisi merkezli Lightning Labs, 2016 yılında Lightning’i inşa etmeye başladı. Şirketin yatırımcıları arasında Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey’i yer alıyor. Lightning Network, 2018’de beta olarak başlatılmıştı.

Eleştirmenler, bazı hesaplama çalışmalarının ana Bitcoin blokzincirinden uzakta gerçekleşmesi nedeniyle Lightning’in merkeziyetsizliği feda ettiğini savunuyorlar.

Musk, Lightning’in merkeziyetsizlikten fedakarlık edip etmediğini soran bir kripto para YouTube’ı olan  Kripto para BTCSession’a şu şekilde yanıt verdi:

“İnsanlara gerçekten merkeziyetsiz bir finans gücü sağlamak asil ve önemli bir hedeftir.”

Çevre üzerindeki etkisi ve Çinli madencilere dayanması nedeniyle Bitcoin’i eleştiren Musk, Bitcoin’in enerji tüketiminin %1’inden daha azını kullanan kripto para birimlerini araştırıyor. 

Dogecoin geliştiricileri, Tesla CEO’sunun, Bitcoin’in enerji tüketiminin bir kısmını kullanan ağı iyileştirmek için fon sağladığını iddia ediyor.

Musk, tweet’leriyle piyasayı hareket ettirebilirken (bu haftanın başlarında piyasadan 500 milyar dolarlık bir düşüşe neden olan bir piyasa erimesine katkıda bulundu) Lightning hakkındaki yorumları Bitcoin’in fiyatını etkilemedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner