Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencileri Çin’den Ayrılabilir

Son zamanlarda kripto para topluluğu içerisinde büyük bir Çin FUD'u hakim oldu.

btc 5

Son zamanlarda kripto para topluluğu içerisinde büyük bir Çin FUD’u hakim oldu. Çinli Bitcoin (BTC) madencilerinin bu durumu ciddiye alabileceği söylentiler arasında yer alıyor.

Primitive Ventures’ın kurucu ortağı olan kripto uzmanı Dovey Wan, Bitcoin ağının net hash rate’inin düşüşünü daha da genişleteceğinden emin. Mayıs ortasından bu yana hash rate %30 oranında düşüş yaşadı ve şu anda 120 EH / s olarak tahmin ediliyor.

Bitcoin hash rate’inin bu denli düşüş yaşamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi İç Moğolistan eyaletindeki kömür madeni patlaması olarak görülüyor. Bu sebeple madenciler Çin’i terk etmeye başlayabilirler.

Mrs. Wan, birçok Çinli madencinin denizaşırı ülkelere taşınmaya hazırlandığını itiraf etti. Madencilere olan baskılar 2018 yılından beri devam ediyordu. Bu sebeple madencilik tesislerinin Çin’in dışına taşınması önemli gündem maddelerinden birisi.

Madencilik cihazlarının çoğunlukla Pakistan, Kazakistan ve geleneksel olarak Çinli girişimcilere dost olan komşu ülkelere devredileceği iddia ediliyor.

Wan ayrıca, bazı Çinli madencilerin Afrika’da düşük maliyetli elektrik tarafından cezbedildiğini ve orada Bitcoin madenciliği yapma fırsatlarını araştırdıklarını da sözlerine ekledi.

Çin FUD’u Sona Erebilir

Bitcoin (BTC) araştırmacısı Vijay Boyapati, bu durumun Bitcoin’in lehine olacağına inanıyor. Çin hükümeti madencilik faaliyetlerini kısıtlarsa, Bitcoin girişimcileri daha az otoriter ülkelerde madenciliğe devam etmek için fırsatlar aramak zorunda kalacak. Sonuç olarak, madencilerin çoğunluğu Çin’den ayrıldıktan sonra, geleneksel Çin FUD’u nihayet ortadan kalkacak.

Aynı zamanda, önde gelen cypherpunk ve Blockstream Bitcoin (BTC) geliştirme stüdyosu CEO’su Adam Back, Çin’in Bitcoin’i (BTC) asla “gerçekten” yasaklamadığını söylüyor.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde yaşanan Çin FUD’u sebebiyle, kripto paralarda büyük bir düşüş baş göstermişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner