Yükleniyor...

Elon Musk, Toplu Davayla Karşı Karşıya

Twitter CEO'su Elon Musk, toplu işten çıkarma başlatmasının ardından toplu davayla karşı karşıya geldi.

Elon Musk Toplu Davayla Karsi Karsiya

Twitter CEO’su Elon Musk, toplu işten çıkarma başlatmasının ardından toplu davayla karşı karşıya geldi.

Teknoloji endüstrisindeki yavaşlama nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki birçok şirket, işgücünü azaltıyor. Küresel boyuttaki sorunlar göz önünde bulundurulduğunda toplu işten çıkarmaların yalnızca Twitter’a özgü olmadığı görülüyor. Meta, Amazon, Microsoft ve Google gibi teknoloji devleri aylardır ya işe alımları donduruyor ya da çalışan sayısını azaltıyor. Twitter’ı satın alan Elon Musk da çözümü işten çıkarmalarda buldu.

Elon Musk’a İşten Çıkarmalar Nedeniyle Toplu Dava Açılıyor

Elon Musk, 4 Kasım’da Twitter’da büyük çaplı işten çıkarmalar başlatarak şirketin 7.500 kişilik iş gücünü azalttı.

CEO’nun 27 Ekim’de Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasından sadece birkaç gün sonra Twitter personelinin yüzde 50’sini veya yaklaşık 3.500 kişiyi işten çıkaracağı tahmin ediliyordu.

twitter 1

Bloomberg‘in bildirdiğine göre, Twitter çalışanları, işten çıkarmalara karşı San Francisco federal mahkemesinde Musk aleyhine toplu dava açtı. Davada, Twitter’ın çalışanları yeterli bildirimde bulunmadan işten çıkararak federal ve Kaliforniya yasalarını ihlal ettiği belirtiliyor.

3 Kasım’da toplu dava açan avukat Shannon Liss-Riordan, tüm Twitter çalışanlarının haklarının farkında olması gerektiğini söyledi. Avukat ayrıca, “çalışanların haklarını imzalamaması gerektiğini ve haklarını aramak için bir yollarının olduğunu” kaydetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner