Yükleniyor...

Elon Musk’ın Bitcoin ve Dogecoin (DOGE) Fiyatına Etkisi Ortaya Çıktı

Yeni veriler, Elon Musk'ın Twitter etkinliğinin Dogecoin'in fiyatı için bir nimet olduğunu, ancak Bitcoin getirileri için net negatif sonuç verdiğini gösteriyor.

elon muskin bitcoin btc ve dogecoin doge fiyatina etkisi detaylariyla ortaya cikti michael saylor ile karsilastirildi 2

Yeni veriler, Elon Musk’ın Twitter etkinliğinin Dogecoin’in fiyatı için bir nimet olduğunu, ancak Bitcoin getirileri için net negatif sonuç verdiğini gösteriyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para alanına katıldığından beri piyasa hareketleri üzerinde çok büyük bir etkiye sahip oldu. Ancak yeni veriler, bu etkinin her zaman olumlu olmadığını gösteriyor. Özellikle de Bitcoin söz konusu olduğunda.

Veri toplama sitesi The Tie ve alım satım platformu eToro, Musk ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un tweet’lerinin her bir varlık hakkında tweet atarken Bitcoin ve Dogecoin fiyatını nasıl etkilediğini karşılaştırdı.

Analiz özellikle üç fenomeni ortaya çıkardı: Tweet başına ortalama getiri, tweet başına tweet hacmi ve her tweet’in ardından yatırımcı duyarlılığı.

Elon Musk Bitcoin İçin İyi mi?

Şaşırtıcı bir şekilde Musk’ın Bitcoin ile ilgili tweetleri ortalama %1.6 negatif getiri sağladı. Ancak Saylor’un tweetleri biraz daha yüksek seyretti ve ortalama %0.6’lık bir getiri sağladı.

Ayrıca Tesla CEO’sunun Dogecoin üzerinde çok daha güçlü bir etkisi olduğu görüldü. Nisan ayında Musk, İspanyol sanatçı Joan Miró’nun soyut bir resmini ve “Doge Barking at the Moon” ifadesi ile tweet’ledi. Şifreli mesaj, Dogecoin’i 0.18 dolarlık yeni bir zirveye itti.

elon muskin bitcoin btc ve dogecoin doge fiyatina etkisi detaylariyla ortaya cikti michael saylor ile karsilastirildi 1

Elbette Musk, tweet’lerinde Dogecoin ve Bitcoin hakkında farklı düşünceler dile getirdi. Örneğin, Bitcoin madencilik enerjisinin orta ölçekli ülkelerinkini aşan yorumları ve Tesla’nın artık Bitcoin’i kabul edemeyeceği açıklaması, sırasıyla %11.8 ve %13.4’lük düşüşlere neden oldu.

Ancak bu, Musk’ın Saylor’un sosyal medya etkinliğini takip ettiği tek istatistik. Bitcoin tweet’lerinin ardından yatırımcı duyarlılığını incelerken, Musk’ın çok daha fazla yükseliş etkisi olduğu görüldü.

Musk ve Saylor Duyarlılığı Nasıl Etkiliyor?

The Tie, birkaç özel algoritma kullanarak duyarlılık değişikliklerini ölçtü. Örneğin, “yükseliş”, “dalgalanma” veya “satın alma” gibi kelimeleri içeren bir tweet, daha yüksek bir yatırımcı duyarlılığı puanı kazanırken tersine, “düşüş yanlısı”, “düşüş” veya “satış” gibi kelimeler içeren tweet’ler daha düşük bir yatırımcı puanı kazanıyor. Hacmin kalitesi de önemlidir; botlar ayıklanır, profesyonel yatırımcılar ve trader’lar dahil edilir. 

elon muskin bitcoin btc ve dogecoin doge fiyatina etkisi detaylariyla ortaya cikti michael saylor ile karsilastirildi 3

Bu veriler, Musk’ın tweet’lerinin Twitter’da Bitcoin (BTC) hakkında daha olumlu konuşmalar oluşturma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bu iki çizelge Musk’ın Michael Saylor’dan çok daha fazla sohbet ve sosyal medya ilgisini çektiğini gösteriyor. Bazı durumlarda bu ciddi maddi kazançlar (veya kayıplar) ile de sonuçlanmıştır.

Musk ve Saylor’un Bitcoin Üzerindeki Etkisi

İki CEO da Twitter’da çok sayıda takipçiye hitap ediyor ve bu nedenle Musk veya Saylor, Bitcoin hakkında ne zaman yorum yapsa, Twitter’da ister yükseliş ister düşüş trendi hakim olsun, bir sohbet başlatıyorlar. 

Örneğin, Musk veya Saylor’dan gelen bir yorumun ardından Bitcoin veya Dogecoin hakkında ortalama tweet sayısı oldukça artıyor. Musk, Bitcoin hakkında tweet attığında, kripto para birimiyle ilgili tweet sayısı %44 oranında artıyor. Saylor’un katkısı ise %4.1 oranında kalıyor. 

elon muskin bitcoin btc ve dogecoin doge fiyatina etkisi detaylariyla ortaya cikti michael saylor ile karsilastirildi 4

Ancak söz konusu tweet’ler üzerinde işlem yapmaya çalışanlar için The TIE, bir uyarı mesajı yayımlıyor:

Raporda, “Bu fırsatlar kazançlı olsa da yatırımcılar, tweet’leri arkasına almaya çalışmak yerine çok dikkatli olmalılar, çünkü BTC ve DOGE’un fiyatı, tweet’in yarattığı heyecan bittikten sonra geri çekiliyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner