Yükleniyor...

Elon Musk’ın Dikkat Çektiği Dogecoin (DOGE) Yığılma Sorunu Ne?

Tesla CEO'su Elon Musk dün attığı bit tweet ile, Dogecoin’in (DOGE) dağılımını kolaylaştırmak için DOGE zulalarının büyük bir bölümünü satacak olan Dogecoin balinalarını destekleyeceğini söyledi.

elon muskin dikkat cektigi dogecoin doge yigilma sorunu ne

Tesla CEO’su Elon Musk dün attığı bit tweet ile, Dogecoin’in (DOGE) dağılımını kolaylaştırmak için DOGE zulalarının büyük bir bölümünü satacak olan Dogecoin balinalarını destekleyeceğini söyledi.

Elon Musk’ın önceki tweet’leri ele alındığında bunun bir şaka olma olasılığı olsa da, Dogecoin’de gerçekten de bir yığılma sorunu bulunuyor. Raporlar, tek bir kuruluşun altcoin’in tüm piyasa değerinin %27’sinden fazlasını elinde tuttuğunu gösteriyor. Bu, 1.8 milyar doların üzerinde bir değere veya bugün itibariyle yaklaşık olarak orta büyüklükteki bir ada ülkesinin GSYİH’sine karşılık geliyor.

Ek olarak, ilk yirmi DOGE adresi, altcoin’in mevcut dolaşımdaki arzının %50’sinden fazlasını (3.5 milyar doların üzerinde) elinde tutuyor. Bunlar Dogecoin’i soğuk cüzdanlarında rezerv olarak tutan kripto borsaları olabilir ancak şimdiye kadar herhangi bir borsa bunu doğrulamadı.

Musk ise, bu durumun değişmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Dün attığı Dogecoin sahiplerinin DOGE’larını satması ile ilgili olan tweet ise bu duruma işaret ediyor.

İlgili tweet’e verdiği yanıt, Musk’ın DOGE savunuculuğunun sonsuza kadar devam etmeyebileceğini gösteriyor. Bir Twitter hesabı, “balinaların” DOGE’larını satmaması ve tutmaya devam etmesi durumunda, Dogecoin’in Musk’ın desteğini kaybedebileceğini” söyledi. Musk ise “Yup” (Evet) diyerek yanıtladı.

Dogecoin’deki yığılma, diğer altcoin’lerde olduğu gibi DOGE’un uzun vadeli temelleri için bir sorun anlamına geliyor. Arzın az olması ile, birkaç büyük cüzdanın yararına fiyatlar yapay ve orantısız bir şekilde artırabilir ve bu tür cüzdanlar satım yapmak istediğinde DOGE’un fiyatı kaçınılmaz olarak düşer.

2013’te bir şaka olarak yaratılan Dogecoin’in meme değeri, Shiba Inu köpeğinin maskot olarak kullanılması ve şirin bir anlatı, altcoin’in piyasa değerini yıllar içinde oldukça iyi bir noktaya taşıdı.

Geçtiğimiz haftalarda ünlüler, rapçiler, eğlence yıldızları ve özellikle Musk’ın kendisi (kendi tarzıyla “Dogecoin’in CEO’su” olarak) milyonlarca takipçisine bu altcoin hakkında tweet attı. Bu ise altcoin’in 0.004 doların altından yalnızca son iki ayda 0.07 dolara yükselmesine neden oldu.

Ama DOGE birikimlerini satan balinalar sözde “halkın kripto parasını” kurtarabilir mi? Musk öyle düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner