Yükleniyor...

Ethereum 2.0 Beacon Chain, İlk Hard Fork’una Hazırlanıyor

Ethereum 2.

ethereum 2 0 beacon chain ilk hard forkuna hazirlaniyor

Ethereum 2.0 Beacon Chain’de gerçekleşecek olan hard fork, problemleri giderme adına kritik güncellemeler sunacak.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 15 Şubat Pazartesi günü Ethereum 2.0 Beacon Chain’in ilk hard fork yükseltmesi planını yayınladı. HF1 olarak adlandırılan bu hard fork yükseltmesi, geliştiricilerin Beacon Chain’e yeni özellikler sunmasına da izin verecek.

Buterin’in HF1 önerisinin temel hedefleri şu şekildedir:

  • Light-client (Hafif istemci) desteği ekleme
  • Başlangıçta düzeltilemeyecek kadar geç keşfedilen beacon chain’deki bazı zayıflıkları düzeltme
  • Daha büyük değişikliklerin (parçalama, birleştirme) yapılması gerekmeden önce, hard fork mekanizmasını nispeten küçük bir değişiklikle test etme

Bu yeni özellikler, gelecekte yapılacak ek değişikliklerin de temelini oluşturacak. Hard fork ile yapılan en önemli yükseltmelerden biri, light-client eklenmesidir. Bu, düğümlerin minimum kaynak gereksinimi olan mobil cihazlarda bile çalışabileceği anlamına gelir. Bu, herhangi bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcıya güvenmek yerine blok zincirini kendi başlarına doğrulayabilen işlemleri rahatlatacaktır. Bununla beraber ayrıca tarayıcı ve mobil cihazlarla blok zinciri daha az güç harcayarak takip edebilme imkanı da sunulacaktır.

Light-client tanıtımı, özel amaçlı “senkronizasyon komiteleri” aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Vitalik Buterin, blog yazısında şöyle diyor:

“Beacon Chaine’e rastgele örneklenmiş bir senkronizasyon komitesi ekliyoruz. Bunun amacı, light-client’lerin düşük miktarda ek yük ile zincirin başını belirlemesine izin vermektir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner