Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Ethereum (ETH) Ethereum 2.0 Beacon Chain, İlk Hard Fork'una Hazırlanıyor

Ethereum 2.0 Beacon Chain, İlk Hard Fork’una Hazırlanıyor

ABONE OL:google-news

Ethereum 2.0 Beacon Chain’de gerçekleşecek olan hard fork, problemleri giderme adına kritik güncellemeler sunacak.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 15 Şubat Pazartesi günü Ethereum 2.0 Beacon Chain’in ilk hard fork yükseltmesi planını yayınladı. HF1 olarak adlandırılan bu hard fork yükseltmesi, geliştiricilerin Beacon Chain’e yeni özellikler sunmasına da izin verecek.

Buterin’in HF1 önerisinin temel hedefleri şu şekildedir:

  • Light-client (Hafif istemci) desteği ekleme
  • Başlangıçta düzeltilemeyecek kadar geç keşfedilen beacon chain’deki bazı zayıflıkları düzeltme
  • Daha büyük değişikliklerin (parçalama, birleştirme) yapılması gerekmeden önce, hard fork mekanizmasını nispeten küçük bir değişiklikle test etme

Bu yeni özellikler, gelecekte yapılacak ek değişikliklerin de temelini oluşturacak. Hard fork ile yapılan en önemli yükseltmelerden biri, light-client eklenmesidir. Bu, düğümlerin minimum kaynak gereksinimi olan mobil cihazlarda bile çalışabileceği anlamına gelir. Bu, herhangi bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcıya güvenmek yerine blok zincirini kendi başlarına doğrulayabilen işlemleri rahatlatacaktır. Bununla beraber ayrıca tarayıcı ve mobil cihazlarla blok zinciri daha az güç harcayarak takip edebilme imkanı da sunulacaktır.

Light-client tanıtımı, özel amaçlı “senkronizasyon komiteleri” aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Vitalik Buterin, blog yazısında şöyle diyor:

“Beacon Chaine’e rastgele örneklenmiş bir senkronizasyon komitesi ekliyoruz. Bunun amacı, light-client’lerin düşük miktarda ek yük ile zincirin başını belirlemesine izin vermektir.”

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar