Yükleniyor...

Emilie Choi Kimdir?

Emilie Choi, Coinbase Kurumsal İş Geliştirme Başkan Yardımcısıdır.

emilie choi

Emilie Choi, Coinbase Kurumsal İş Geliştirme Başkan Yardımcısıdır. Borsanın üç şirketi satın almasına öncülük eden Choi, bir dönem LinkedIn Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Gelişim Başkanı görevini yürütmüştür. Ayrıca bir dönem Warner Bros.’ta da çalışmıştır.

Emilie Choi Hayatı

Emilie Choi, San Francisco, California’da yaşayan bir kurumsal gelişim ve strateji yöneticisidir. Şu anda Coinbase’te Kurumsal ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. Choi, Naspers’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak da tanınmaktadır.

Emilie Choi, Johns Hopkins University, Class of 2000 mezunudur ve burada Ekonomi bölümünde eğitim almıştır. MBA derecesini Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’ndan Stratejik Yönetim alanında aldı. Choi, Wharton’da akademik ve profesyonel performansa dayalı bir başarı bursu olan John A. Mayer Bursu’nun sahibi oldu. Temel bir Wharton yönetim kursunda öğretim asistanı ve Medya ve Eğlence Kulübü’nde Kariyer Geliştirme Başkan Yardımcısıydı. Choi, Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu’ndan (LSE) genel ekonomi dersi alarak yurtdışında okudu.

Mart 2018’de Emilie Choi, önde gelen kripto para borsası/platformu Coinbase’te Kurumsal ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı oldu. İşe alınması sonrası üç aydan kısa bir süre sonra Choi, Coinbase’in üç şirketi satın almasına öncülük etti. Nisan 2018’de Coinbase, açıklanmayan ve ücretli bir e-posta hizmeti olan Earn.com karşılığında merkezi olmayan internet tarayıcısı Cipher Browser’ı yaklaşık 120 milyon dolara satın aldı. Mayıs 2018’de Coinbase, kripto para ticaret platformu Paradex’i açıklanmayan bir meblağ karşılığında satın aldı. Nisan 2018’de Choi, Coinbase bünyesinde kripto para birimi ve blockchain teknolojisi alanındaki şirketlere erken aşamada finansman sağlamaya adanmış bir girişim sermayesi şirketi olan Coinbase Ventures’ı kurdu.

emilie choi 1

Nisan 2017’den beri Emilie Choi, aynı zamanda dünyanın en büyük teknoloji yatırımcılarından biri olan halka açık bir internet ve eğlence şirketi olan Naspers’ın yönetim kurulu üyesidir. Şirketin ana faaliyetleri, tüketici interneti (ilanlar, çevrimiçi alışveriş, pazar yerleri, çevrimiçi ödemeler ve çevrimiçi hizmetler), video eğlence ve yazılı medyadır. Naspers daha önce Tencent’in 1/3 hissesine sahipti.

Choi, 2009’dan 2018’e kadar LinkedIn’in Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Gelişim Başkanıydı. Ayrılana kadar şirket tarihindeki tüm birleşme ve satın almaları yönetti, toplamda 40’ın üzerinde anlaşma yaptı. Denetlediği anlaşmalardan bazıları arasında lynda.com, Bright.com, Newsle, Connectifier, SlideShare ve Fliptop’un satın alınmasının yanı sıra LinkedIn’in Çin’deki ortak girişimi ve Cornerstone OnDemand Inc. ile G2 kitlesindeki stratejik yatırımlar yer alıyor.

2008-2009 yılları arasında Warner Bros. Entertainment’ta Dijital İş Stratejisi ve Operasyonlar Direktörü olarak görev yaptı. TMZ, Momlogic, Kids WB, Essence.com ve The WB dahil olmak üzere WBTVG dijital işletmeleri için uzun vadeli iş stratejileri ve planları geliştirdi. Choi, iş geliştirme ortaklıkları ve teknoloji satıcısı anlaşmaları müzakere etti ve kapattı. Ayrıca işletim planları oluşturdu, ana ürün ve teknoloji seçeneklerini değerlendirdi ve izleyici ve para kazanma girişimleri üzerinde çalıştı.

Daha önce Warner Bros. Entertainment’ta Kurumsal İş Geliştirme ve Strateji Müdürü olan Choi, Warner Bros’ta yatırım/satın alma/ortak girişim fırsatlarını değerlendirdi ve yürüttü. Ayrıca Warner Bros. bölümleri için uzun vadeli kurumsal stratejiler geliştirdi: pazar gelişmelerini analiz etti, Dünya Bankası’nın rekabetçi konumunu değerlendirdi, iş modelleri oluşturdu ve yönetime önerilerde bulundu.

coinbase

Choi, Wharton’da okurken Haziran-Ağustos 2006’da Yaz MBA Programının bir parçası olarak Myspace’te Uluslararası Strateji ve Operasyonlarda çalıştı. çeşitli pazarlar, finansal modeller oluşturdu ve satın alma fırsatlarını inceledi. Ayrıca FIM / News Corp. yönetim ekiplerine tavsiyelerde bulundu.

Choi, 2003-2005 yılları arasında Yahoo!’da Kurumsal Gelişim ve Strateji alanında Kıdemli Analist olarak görev yaptı. Üst yönetim ekibine pazar fırsatları hakkında tavsiyelerde bulundu. Choi, iş birimi başkanlarıyla stratejiyi formüle etti; stratejik konumlandırmayı değerlendirdi, rekabetçi gelişmeleri ve temel başarı faktörlerini araştırdı; yerleşik işletim planları ve modelleri; öneriler ve yürütme planları geliştirdi. Ayrıca farklı büyüklük ve iş aşamalarındaki işlemlerde durum tespiti, müzakere ve yapılandırma konularında da yardımcı oldu.

Choi, 2000-2003 yılları arasında Legg Mason Wood Walker’da Yatırım Bankacılığı alanında Kıdemli Analist olarak çalıştı. Birleşme ve satın almalar, özel sermaye teklifleri ve finansal danışmanlık hizmetleri ile ilgili tüm konularda çalıştı. LBO, DCF, karşılaştırılabilir şirket ve karşılaştırılabilir işlem modelleri dahil olmak üzere teknik değerleme analizleri gerçekleştirdi. Ayrıca tanıtım kitapları hazırladı, tanımlayıcı notlar hazırladı, durum tespiti yaptı ve işlemleri pazarladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner