Yükleniyor...

En iyi Metaverse Coinleri: 2022’ye Damga Vuracak 5 Proje

Metaverse, herkesin geçen ay sosyal medyada veya haber akışlarında gördüğü en son moda kelimedir.

Metaverse

Metaverse, herkesin geçen ay sosyal medyada veya haber akışlarında gördüğü en son moda kelimedir.  Bu yazımızda “en iyi metaverse coinleri hangileri” sorusuna değineceğiz.  

Kripto paralar, NFT’ler ve video oyunlarını birleştiren bu konsept, insanların video oyunları oynama, birbirleriyle etkileşim kurma, koleksiyonları saklama ve kullanma ve çok daha fazlasını yapma biçiminde devrim yaratma yolunda! Metaverse çok hızlı bir şekilde çok fazla gürültü yarattı.

Hype şu anda fiyat artışını körüklüyor ve Metaverse ile ilgili tüm projeler ve şirketler, hiç olmadığı kadar fazla farkındalık kazanıyor. 

Bu yazıda en iyi metaverse coinleri hangileri, metaverse nedir, onunla ilgili en popüler projeleri ve o sektörle ilgili kapanış düşüncelerimi anlatacağım.

Metaverse nedir?

Metaverse, mevcut realitemizin veya evrenimizin ötesinde olan bir şeye atıfta bulunur. Son zamanlarda medyada bu kadar heyecan yaratan şeye gelince, Metaverse insanların özelleştirebileceği ve sanal olarak her şeyle etkileşime girebileceği bir sanal gerçeklik (VR) sistemidir. Örneğin bir kullanıcı, iş yerindeki sanal toplantılara katılmak veya arkadaşlarıyla video oyunları oynamak için bir VR başlığı kullanabilir.

Meta’nın (eski adıyla Facebook) CEO’su Mark Zuckerberg’in dediği gibi, Metaverse henüz tamamlanmaktan çok uzak. Bununla birlikte, birçok NFT ve kripto para şirketi, hizmetlerinin düşünülenden daha fazla şekilde kullanıldığını görmenin harika bir fırsat olduğunu düşündükleri için bu kavramı incelemeye başladı bile.

Metaverse ve kripto

Metaverse, kullanıcıların genellikle merkezi olmayan bir platformda katılabilecekleri veya birlikte oluşturabilecekleri bir sahiplik ve yaratım dünyasıdır.

Ancak bu platformların sürdürülebilir bir şekilde finanse edilmesi gerekiyor ve birçok proje ücretsiz bir iş modelini seçti. Bu, insanların hizmete ücretsiz olarak erişebileceği ve kullanabileceği anlamına gelir, ancak avatarlarını özelleştirmek veya üzerine evlerini inşa etmek için bir arazi parçasına sahip olmak istiyorlarsa, genellikle bir pazar yerinden satın almak zorunda kalacaklardır.

Kullanıcıların satın alabileceği öğeler, alıcının söz konusu öğenin tek sahibi olduğunu kanıtlayan benzersiz dijital varlıklar olan NFT’ler biçiminde olma eğilimindedir. NFT kullanıcının cüzdanına girdiğinde, platform onu ​​algılayabilir ve işlevlerini etkinleştirebilir. 

NFT’ler blok zincirinde depolandığından, genellikle onları satın almak için gereken ödeme aracı olan kripto para birimiyle yakından bağlantılıdır. Bu, Metaverse ile ilgili projelerin dolaylı olarak kripto para birimine bağlı olduğu anlamına gelir.  

Metaverse ile ilgili projelerin neredeyse tamamı bu nedenle, oy haklarını ve diğer yardımcı programları ekleyebilecekleri kendi tokenlerine sahiptir.

En İyi Metaverse Coinleri

İşte şu anda mevcut olan en iyi Metaverse tokenleri olarak düşündüğüm şeylerden bazıları:

  • Enjin (ENJ)

Enjin, ERC-1155 NFT standardını ve NFT’leri aşılamak için kullanılan bir tokenı(ENJ) yaratan NFT ve blok zinciri oyun endüstrilerinde önde gelen oyunculardan biridir. Giriş engellerine (ücret, işlem süresi, kullanım karmaşıklığı) karşı koymak için oluşturulan Enjin, şu anda bir Polkadot parachain yuvası için yarışan NFT’ler için özel olarak oluşturulmuş bir blok zinciri olan Jumpnet ve Efinity ile çok zincirli bir ekosistem geliştirdi.

Bu, oyunlarda mülkiyet kanıtı ve yağma için Metaverse’de bir oyun değiştirici olabilir. Örneğin, arkadaşlarınızla oynuyorsanız ve gerçekten nadir bir kılıcınız varsa, arkadaşlarınıza hiçbir ücret ödemeden ve bekleme süresi olmadan göndermeniz mümkün olacak ve doğrudan kullanabilecekler. Ayrıca, şu anda yalnızca belirli birkaç oyunda mümkün olan yeni bir oyuna geçerken, zor kazanılan ekipmanların tümünü satmak da mümkün olacaktır.

ENJ
Enjin (ENJ)
  • Decentraland (MANA)

Decentraland, kullanıcıların mini oyunlara katılabildiği, çevrimiçi insanlarla sohbet edebildiği, avatarları ve hatta arazi parselleri için kişiselleştirilebilir öğeler satın alabildiği çok oyunculu bir evrendir! Bir kullanıcı bir arazi parçası edinirse, NFT’lerinizi tanıtmak için bir sanat galerisi, arkadaşlarınızla satranç oynayabileceğiniz bir yer veya (sanal) hedefinizi eğitmek için bir basketbol potası dahil olmak üzere, üzerine istediklerini inşa edebilir.

Parsellerin sınırlı sayıda olması ve merkeze yakın olmaları maksimum görünürlük için önemli bir özellik olduğundan platformun bir de emlak tarafı var. Her parsel benzersiz olduğu için fiyatların taleple birlikte artmasını bekleyebiliriz.

MANA
Decentraland (MANA)
  • Sandbox (SAND)

Sandbox, oyun öğeleri ve arazi parçaları oluşturabileceğiniz, inşa edebileceğiniz, satabileceğiniz ve sahip olabileceğiniz bir oyundur. Oyuncular bir 3D dünyaya dalmış durumdalar ve görevleri işbirliği içinde tamamlayabilir ve canavarlarla savaşabilirler. İnsanlar oyunlarını Sandbox’ta hiçbir programlama becerisi olmadan yapabilir, bu da birçok kullanıcının yaratıcı olması için yer bırakır!

Bu oyun, farklı kullanıcılara hitap edebilecek Decentraland’den biraz daha macera ve arayış kategorilerine odaklanmış olabilir.

Ayrıca hala test aşamasındadır ve daha geniş halka açık değildir – bu yazının yazıldığı sırada test aşamasına katılma hakkı 12.000 $ değerindedir!

Sandbox
Sandbox (SAND)
  • Axie İnfinity (AXS)

Axie infinity, hepsinin kendine has özellikleri olan koleksiyonları satın alabileceğiniz bir oyundur. Amaç, diğer oyunculara karşı savaşları kazanmak için en iyi koleksiyon ekibine sahip olmaktır. Sonuçlarınıza bağlı olarak, daha fazla koleksiyon oluşturmak için kullanılabilecek bir miktar SLP (oyun içi para birimi) alacaksınız ve bunlara sahip olduğunuzda onları gönderebilir veya satabilirsiniz!

Oyuncular ayrıca mağazalara, zindanlara ev sahipliği yapabilecekleri ve popülerliklerine bağlı olarak kripto para üretebilecekleri araziye sahip olabilirler.

Bir süredir NFT içeren en büyük oyunlardan biri olmuştur ve sürekli olarak üzerinde çalışılmakta ve güncellenmektedir. 

AXS
Axie İnfinity (AXS)
  • Ultra (UOS)

Ultra, oyunlar, filmler, turnuvalar, etkileyiciler ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz bir eğlence platformudur. Platformun özelliği, kullanıcıların bir kez ürün satın aldıklarında, onlara sahip olmaları ve bunları kullanabilmeleri, ödünç verebilmeleri ve hatta satabilmeleridir! Kullanıcılar ayrıca Ultra’da sahip olunan oyunları oynayarak ve onları tanıtarak para kazanabilirler.

Ultra, mevcut oyun ve video akışı pazarında gördükleri tekelci eğilimlere karşı savaşıyor.

UOS
Ultra (UOS)

Metaverse’i Gelecekte Neler Bekliyor?

Metaverse, önünde büyük bir gelecek olan harika bir konsept. Aynı odada oturmayan insanlar arasında başka bir derinlik ve temas sağlamak için VR kulaklıkları kullanmak çok faydalı olabilir – özellikle de COVID pandemisi nedeniyle hayatımızın çoğunu sanal olarak yaşadığımız için.

Ayrıca, sahiplik ve kıtlık geçmişte birçok kripto para projesine yardımcı olan iki değer faktörüdür ve oyun endüstrisi bu varlıklara ciddi şekilde ihtiyaç duymaktadır. Şu anda oyuncular bir oyundan diğerine geçtiğinde, zor kazanılan tüm ilerlemelerini geride bırakıyorlar. Belki de varlıklarını satarak para kazanma seçeneğine sahip olmak, kullanıcı için ödüllendirici ve şirket için karlı olabilir.

Ancak, Metaverse’in henüz çok yeni bir sektör olduğunu ve fiyat açısından yüksek beklentileri olan ve değerin gerçekleşmesini beklemek için yeterli sabrı olmayan yeni yatırımcılarda büyük bir büyüme görüldüğünü gördük. 

Doğru projeyi seçmek uzun vadede çok karlı olma olasılığına sahiptir ve yukarıda sıralananlar bir sebepten dolayı en popüler olanlardır. Bununla birlikte, herhangi bir yatırımın risk taşıdığını hatırlamakta fayda var.

Oyun, kripto para birimleri ve NFT’nin birlikte çok iyi bir şekilde birleştiğine ve bugün yükseldiğini gördüğümüz projelerin yarının normu haline gelebileceğine kuvvetle inanıyorum. Nasıl büyüdüklerini görmek için sabırsızlanıyorum.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner