Yükleniyor...

Endonezya, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çıkarmayı Planlıyor

Endonezya'nın merkez bankası Bank Indonesia, ödemeleri hızlandırma amacıyla dijital para birimi çıkarmayı planlıyor.

cbdc endnezya

Endonezya’nın merkez bankası Bank Indonesia, ödemeleri hızlandırma amacıyla dijital para birimi çıkarmayı planlıyor. Edinilen bilgilere göre merkez bankası şu anda dijital rupi için hangi teknolojinin kullanılması gerektiğine dair bir araştırma yapıyor.

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Perry Warjiyo, salı günü düzenlenen bir basın toplantısında CBDC açıklaması yaptı. Eğer plan hayata geçirilirse dijital rupi yasal bir ödeme aracı olacak. Yine Reuters’ın haberine göre Endonezya’nın, COVID-19 salgını sırasında dijital bankacılık işlemlerinde artış yaşandığı bildirildi. Veriler, ülkenin dijital bankacılık platformlarındaki işlem sıklığının nisan ayında %60’ın üzerinde artarak 570 milyonun üzerine çıktığını gösteriyor.

Endonezya’da bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimleri yasaklanmış olsa da, trade yapmak yasal. Endonezya hükümeti bu ayın başlarında, kripto para alım satımlarından elde edilen karı vergilendirmeyi planladığını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner