Yükleniyor...

Enflasyon Korkularının Ortasında Bitcoin (BTC) Aramaları Rekor Kırdı!

Dünyada koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ciddi anlamda devam ediyor.

google bitcoin arama

Dünyada koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ciddi anlamda devam ediyor. Hem hükümetler hem de halk tüm dünyada enflasyon konusunda korkular yaşamaya devam ediyor. Tüm bu çılgınlığın ortasında ise “Bitcoin”in internette aranma sayısında patlama yaşandı.

Google’da Bitcoin (BTC) için yapılan aramalar en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin fiyat anlamında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, aramalarda da patlama yaşamış oldu. Bu hafta itibariyle, trend konulara olan genel ilgiyi ölçmek için tasarlanan Google Trends, ‘Bitcoin’ anahtar kelimesi için ABD arama sorgusunu 100 puan olarak değerlendirdi. Bu, son zamanlarda gözlemlenen 30 değerinden üç kat daha fazla.

Bu arada, aynı anahtar kelimenin dünya çapındaki trendi 97 ve Ekim 2020’nin başındaki 33’lük puanından hala üç kat daha yüksek.

Yükseliş İşaretleri

Bitcoin Pazartesi günü Coinbase verilerine göre tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.915 dolara yükselmesiyle beraber internette de arama hacminde artış yaşadı. Rekor, Bitcoin fiyatının Mart ortasındaki en düşük seviyesi olan 3.858 dolardan bu yana yüzde 400’den fazla yükselişine tanık olan bir rallinin parçası olarak geldi.

Bu aynı zamanda, Bitcoin’in Aralık 2017’deki çılgınlıktan bu yana 20.000 doları test etmeye ikinci kez çok yaklaştığını da işaret ediyordu. O zamanlar, Google Trends’in küresel “bitcoin” puanı beş yıllık bir zaman diliminde 100’e ulaşmıştı. Konuyla alakalı açıklama yapan kripto piyasası analisti Jebb McAfee, durumu bir yükseliş işareti olarak değerlendirdi ve rekor düzeyde yüksek bir Bitcoin fiyatına eklenmiş Google Trends verilerinin, kripto para biriminin daha fazla büyümesi için daha fazla alana sahip olduğunu gösterdiğini belirtti. Veriler, kurumsal yatırımcıların Bitcoin fiyatlarını yukarı çektiğini doğrulayabilir.

Bitcoin Benimseme Patlaması

MicroStrategy, Cypherphunk Holdings, Square ve diğerleri dahil olmak üzere birçok firma nakit rezervlerinin önemli bir bölümünü Bitcoin’ aktardı. Kararları, Federal Rezerv’in kısa vadeli devlet borçlarından ve ABD dolarına zarar veren sonsuz tahvil satın alma ve aşırı düşük faiz oranı politikalarının ardından geldi.

Ka80qY0C 860x509 1

Şu anda birçok firma enflasyondan korkuyor ve bunun doları erittiğini düşünüyor. Bu da Bitcoin’e olan ilginin armasını sağlıyor.

Türkiye Aramalarında Durum Ne?

Google Trends Türkiye verilerine göre Bitcoin aratılma değeri 92. Eylül-Ekim döneminde bu değer 30 puanlara kadar düşüş yaşamıştı. Kısacası Türkiye’ye baktığımızda da 3 kat oranında bir artış görüyoruz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner