Yükleniyor...

Bitcoin’i (BTC) Boşverin: Bu Kripto Para Birimleri Daha Çok Artıyor

Bitcoin'deki (BTC) geçtiğimiz haftalarda başlayan artış aşırı derecede spekülatif görünebilir.

bitcoini unutun bu altcoinler

Bitcoin’deki (BTC) geçtiğimiz haftalarda başlayan artış aşırı derecede spekülatif görünebilir. Yine de diğer kripto para birimlerinden bazıları, BTC’ye göre daha iyi bir performans gösterdi.

Bitcoin geçtiğimiz haftalarda ciddi bir yükseliş yaşayarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doların hemen altına ulaştı. Bununla beraber, Ethereum -Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto- ciddi bir yükseliş yaşamış, üçüncü en büyük kripto para birimi olan XRP ise ciddi bir ralli başlatmıştı.

Bitcoin’in rallisiyle beraber en büyük 10 kripto para birimleri arasında yer alan Litecoin, Polkadot, Cardano ve Stellar da Bitcoin’den daha büyük kazançlar elde etti. Dijital para birimlerine yatırım yapan bir firma olan Osprey Funds’un CEO’su Greg King, şu ifadeleri kullandı:

“Yaşananların bir kısmı basit matematik. Daha küçük kripto paraların daha büyük [yüzde] hamleleri olabilir ve insanların yatırım yapabileceği çok sayıda başka kripto para var.”

Bitcoin, genellikle altcoin olarak adlandırılan diğer kripto para birimlerinden önemli ölçüde daha büyüktür. Dolaşımdaki tüm Bitcoin’in şu anki değeri yaklaşık 350 milyar dolar. Ethereum’un değeri 70 milyar doların hemen altında, XRP ise yaklaşık 30 milyar dolar. Beşinci en büyük olan Litecoin, 6 milyar doların altında bir değere sahip. King, “Yatırımcıların uzun vadeli Bitcoin ve Ethereum içeren bir portföye sahip olması ve diğerlerinin bir kısmının ise trade için sepette yer alması mantıklı” ifadelerini kullandı.

Ekonomik Ortamın Bir Sonucu

Düşük oranlar ve doların zayıflaması tüm kripto para birimleri için yükseliş habercisi oldu. Ancak bu küçük kripto paralar, bir dereceye kadar Bitcoin’i yeni bir rekora yükselten hype’ı sürdürebiliyor. Bitcoin, zayıf dolar anlatısından yararlanıyor ve uzun süreli süper düşük faiz oranlarının sonunda enflasyon yaratacağı beklentisi var. Bu da dijital para biriminin çekiciliğini artırıyor. Dijital varlık güvenlik firması Fireblocks’un CEO’su Michael Shaulov, “Kripto para birimlerindeki patlama ekonomik ortamın bir sonucudur” ifadelerini kullanıyor.

Shaulov, Tether ve Paxos gibi sözde stablecoin’lere olan ilginin patladığını da ekliyor. CEO ayrıca Diem olarak yeniden markalanma sürecinde olan Facebook (FB) destekli stablecoin Libra’nın yaklaşmakta olan lansmanının, kripto para birimleri kullanan ortalama tüketicilere yol açabileceğini söyledi.

Yatırımcılar Neden Altcoin’lere Yöneliyor?

CNN Business’ta yer alan makaleye göre yatırımcılar, Bitcoin’in çok popüler bir trade haline geldiğinden korktukları için diğer kripto para birimlerine de yöneliyor olabilirler. XRP’nin arkasında bulunan şirket Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, “Gittikçe daha fazlasını göreceğinizi düşündüğüm tek şey, insanların yalnızca bir varlığa yatırım yaptığında konsantrasyon riskiniz olduğunu anlamasıdır” dedi.

Garlinghouse, önceki gün CNN’den Julia Chatterley ile yaptığı röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Çeşitlendirme önemlidir. Çeşitlendirme riski azaltır.”

“Ethereum Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösterecek”

Diğer uzmanlar, yatırımcıların sadece Bitcoin’de yatırım ve trade yapamayacağı konusunda hemfikir. AllianceBlock CEO’su ve kurucusu Rachid Ajaja, CNN Business’a gönderdiği bir e-postada, “Ethereum’un önümüzdeki yıl veya daha sonra potansiyel olarak Bitcoin’den daha iyi performans gösterebileceği bir senaryo görebiliyorum. XRP de nihayet düşüş trendinden çıktı” dedi.

Son zamanlarda pek çok kripto para birimi iyi iş çıkarsa da, bazıları hala zirvelerinin çok altında: Bitcoin’in aksine. Böylece yetişmeleri için daha fazla alana sahip olabilirler. Blockchain firması NEM’in ticaret başkanı Nicholas Pelecanos, Ethereum’un 2018’in başından itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.400 doların çok altında 600 dolar civarında işlem gördüğünü belirtti:

“Ana finans yöneticilerinden kripto para birimleri hakkında daha fazla talep oldu ve asıl soru, bu altcoinlerin Bitcoin’e kıyasla göreceli değerinin ne olduğudur. Ethereum’da muhtemelen Bitcoin’den daha fazla artı var.”

Bir aracılık ve ticaret şirketi olan eToro’nun ABD genel müdürü Guy Hirsch, son zamanlarda “daha fazla tanınırlık ve güvenilirlik” kazandıkları için Ethereum ve XRP’ye daha fazla ilgi duyulduğunu ekledi.

Analistlere ve kripto para yorumcularına göre daha küçük kripto para birimlerinden bazıları daha da yükselebilir. VeChain, Terra ve Compound gibi dijital token’ların her biri geçen hafta %25’ten fazla arttı.

Broctagon Fintech Group CEO’su Don Guo, CNN Business’a gönderdiği bir açıklamada “Büyük altcoinlerin tümü küçük paralar olarak başladı” dedi ve ekledi:

“Kripto piyasası yükseliş eğilimi gösteriyorsa, birçok küçük yatırımcının aslında büyük ikramiyeyi kazanmak için daha küçük paralara yatırım yapmayı düşündüğünü görüyoruz.”

Bu, daha geniş kripto para piyasası için sağlıklı bir işaret olabilir. Hisse senedi piyasası yatırımcılarının sadece S&P 500 ve Nasdaq’a hakim olan dev FAANG teknolojilerine değil, küçük sermayeli hisse senetlerine yatırım yapmaları gerektiğini fark etmelerine benzer.

Dijital varlıklar ana komisyoncusu Bequant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov, şunları söyledi:

“Kripto para piyasasında Bitcoin’den daha fazlası var, tıpkı hisse senedi piyasasında Apple’dan daha fazlası olduğu gibi.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner