Yükleniyor...

EOS Eski CTO’su Larimer’den Yeni Proje: Twitter Sansürü ile Mücadele Edecek!

EOS eski CTO'su Dan Larimer, Twitter'ın "zorbalığı" ile mücadele etmek için tasarladığı yeni projesini açıkladı.

sosyal medya eos

EOS eski CTO’su Dan Larimer, Twitter’ın “zorbalığı” ile mücadele etmek için tasarladığı yeni projesini açıkladı.Larimer uzun zamandır sosyal medya platformlarına ilgi duyuyor, ancak Voice gibi önceki girişimler oldukça merkezileştirilmişti.

Hatırlrsınız geçtiğimiz aylarda ABD eski Başkanı Donald Trump, ABD başkentinde şiddetli bir isyanı kışkırttığı iddiasıyla Twitter tarafından sansürlenmişti. Bu da Trump yanlısı ve sansür karşıtı insanların tepkisini toplamıştı. Bunun üzerine insanlar sansürsüz bir sosyal medya platformu hakkında düşüncelerini belirtmeye başlamıştı.

Ocak ayında EOS CTO’luğu görevini bıraktıktan sonra Dan Larimer, Clarion adında yeni bir sansüre dirençli sosyal medya projesini duyurdu.

Larimer Sansüre Karşı Duruyor

Larimer, yeni projesinin konseptini açıklayan bir GitHub gönderisi paylaştı. Larimer, “Merkezi bir hizmetin performansı ve güvenilirliği ile merkezi olmayan bir hizmetin özgürlüğü ve bağımsızlığını” yansıtan sansüre dirençli bir “arkadaş-arkadaş” ağını tanımladı. Larimer, projesinin arkadaşlarını ve ailesini “Twitter, Facebook, YouTube, Amazon ve Google’ın zorbalığından” kurtaracağını iddia etti.

Proje, RetroShare, Hive (eski adıyla Steemit) ve Voice’tan ilham aldı ve Larimer, RetroShare’in istenen merkezileştirme düzeyine çok daha yakın olduğunu söyledi. Clarion, e-posta, görüntülü sohbetler ve diğer mesaj yayma biçimlerini kolaylaştıracak.

Ocak ayında Larimer, sansüre dirençli teknolojiye olan ilgisinin kısmen Twitter’ın ABD eski Başkanı Donald Trump’ı Twitter’dan yasaklamasından kaynaklandığını belirtti. Trump, 8 Ocak’ta ABD başkentinde şiddeti kışkırttığı için yasaklandı ve Larimer, ertesi gün “Twitter’ı terk etme zamanının” geldiğini belirtti.

Larimer ayrıca kullanıcıları Parler isimli sosyal medya uygulamasını indirmeye teşvik ediyor gibi görünüyordu. Parler, sansüre dirençli bir sosyal medya platformu olarak pazarlansa da beyazları üstün gören aşırı sağcıların yer aldığı bir platform olarak ünlendi ve bu anlamda da çok eleştiri aldı.  Ancak, hacktivist @donk_enby eyleme geçtiğinde ve Parler kullanıcıları hakkında kimlikler ve meta veriler dahil olmak üzere kapsamlı bilgileri ortaya çıkaran herkese açık meta verileri çıkardığında Parler büyük bir güvenlik ihlali yaşadı.

Son zamanlarda aşırı sağcı sosyal medya platformu Gab de, Donald Trump’ın kişisel hesabı da dahil olmak üzere saldırıya uğradı. Larimer, projesini Gab hack’inin halka açıklanmasından bir gün sonra duyurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner