Yükleniyor...

ERC-1155 Nedir?

ERC-1155 "çoklu token standardı" demektir.

erc 1155

ERC-1155 “çoklu token standardı” demektir. Çoklu token standardı ise birden çok token türünü yöneten sözleşmeler için standart bir arayüzü temsil eder. Dağıtılan tek bir sözleşme, değiştirilebilir ya da değiştirilemez token ile diğer yapılandırmaların herhangi bir kombinasyonunu içerebilir.

ERC-1155 (Çoklu Token Standardı) Nedir?

ERC-1155, Ethereum blokzincirinde NFT oluşturmak için kullanılan bir standarttır ve çoklu token standardı olarak da bilinir. Diğer bir deyişle çoklu token standardı, kullanıcılarının gayrimenkul ve para biriminden oyun öğelerine ve dijital sanata kadar her tür varlığı oluşturmasına olanak tanıyan, değiştirilemeyen tek token standardıdır. ERC ibaresinin ardından gelen sayılar bu standartların önerildiği “yorum istekleri”nin seri numaralarını temsil eder.

Çoklu token standardı, herhangi bir sayıda değiştirilebilir ve değiştirilemez token türünü temsil edebilen ve kontrol edebilen bir akıllı sözleşme arayüzü oluşturmayı amaçlar. Böylece ERC-1155 token’ı, ERC-20 ve ERC-721 token’ı ile aynı işlevleri gerçekleştirebildiği gibi ikisini aynı anda dahi yapabilir. Bunun yanı sıra her iki standardın işlevselliğini geliştirerek daha verimli hale getirebilir ve ERC-20 ve ERC-721 standartlarındaki bariz uygulama hatalarını düzeltebilir.

coklu token standardi

Çoklu Token Standardı Ne İşe Yarar?

Çoklu token standardı toplu aktarımlar ve toplu onaylar için en verimli şekilde çalışmayı sağlar. Çoklu token standardını kullanan işlemler, token alım satım maliyetinin düşürülmesine yardımcı olmak için birlikte gruplandırılabilir. Ayrıca çoklu token standardı sayesinde birden fazla varlığın bakiyesi tek bir seferde öğrenilebilir. ERC-1155 fonksiyonları şu şekilde sıralanabilir:

  • Toplu Aktarım: Tek bir aramada birden çok varlığın aktarımını sağlar.
  • Toplu Bakiye: Birden fazla varlığın bakiyesi tek bir çağrı yoluyla öğrenilebilir.
  • Toplu Onay Mekanizması: Tüm token’laer tek bir adres kullanılarak onaylanabilir.
  • Tetikleyici: Token’lar için akıllı sözleşme işlevselliğini uzatmak veya değiştirmek için kullanılabilir.
  • NFT Desteği: Arz yalnızca 1 ise, NFT desteği sağlanır.
  • Güvenli Aktarım Kuralları: Güvenli aktarım için önceden belirlenmiş birtakım kurallar çerçevesinde hareket edilir.

ERC-1155 standardı, Ethereum blokzincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanır. Bu standart ile sadece Ethereum ağı üzerinde işlem yapılabilmektedir. Çoklu token standardı, ERC-20 ve ERC-721’in aksine her bir jeton türü için yeni bir akıllı sözleşmeye ihtiyaç duymaz; tek bir akıllı sözleşme aracılığıyla farklı türdeki token’ları oluşturabilir, saklayabilir ve transfer edebilir. Bu sayede ağ tıkanıklığının önüne geçilebilir ve işlem maliyetleri düşürülebilir.

ERC-1155, farklı türdeki token’ları tek bir akıllı sözleşmede kapsayabilmesinin yanı sıra, bu varlıkların toplu transferini de destekler. Yani tek bir işlemde birden farklı türdeki token transfer edilebilir. Bununla birlikte ERC-20 ve ERC-721’in aksine, güvenli aktarım mekanizması özelliğine sahiptir. Varlığınızı yanlış bir adrese yolladığınızda geri alma şansına sahip olabilirsiniz.

ERC-1155 ve ERC-721 Arasındaki Farklar Nelerdir?

NFT oluşturmak açısından ERC-1155 ve ERC-721 arasında birtakım farklar bulunmaktadır. ERC-1155 aynı akıllı sözleşmede farklı token türlerinin desteklemesinden dolayı ERC-721 token standardına kıyasla kolay kullanımlıdır, düşük maliyetlidir ve farklı türdeki token’ların toplu transferini destekler. Bu yüzden çoklu token standardı, ERC-721’e kıyasla yüksek işlem hızına sahiptir. Ayrıca ERC-721’de yanlış adrese gönderilen varlıkların geri alınması mümkün değildir. Buna karşılık çoklu token standardında ise transfer tamamlanmadığı durumda varlığın kontrolü yeniden gönderene geçer.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner