Yükleniyor...

ETF Başvuruları Devam Ediyor! BTC Fiyatında Takip Edilecek Seviyeler

Hafta ortası piyasalara baktığımızda birçok kripto varlığın Bitcoin öncülüğünde çift haneli kazançlar elde ettiğini görüyoruz.

Hafta ortası piyasalara baktığımızda birçok kripto varlığın Bitcoin öncülüğünde çift haneli kazançlar elde ettiğini görüyoruz. 

Yeni ETF başvurusu ile birlikte lider kripto para birimi Bitcoin de 28.500 doların üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Bugün sizlerle birlikte WisdomTree’nin gerçekleştirdiği Bitcoin ETF başvurusunu ve piyasadaki son durumu inceleyeceğiz.

WisdomTree Bitcoin ETF Başvurusu Yaptı

Dün ABD işlem saatlerinde hızlı bir yükseliş kaydeden Bitcoin 29.000 dolar seviyesine kadar yükseldi. Geçtiğimiz haftadan bu yana Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları, geleneksel finans şirketlerinin ilgisini artırmasıyla birlikte yeniden toparlanma sürecine girdi. İlk olarak BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusu gerçekleştirmesi piyasalara can suyu olurken, Fidelity’nin Bitcoin ETF başvuru yapma ihtimali ve ardından WisdomTree’nin ETF başvurusu piyasaların yükselişe geçmesine neden oldu. 

WisdomTree, yaptığı başvuruda ETF’nin yatırım hedeflerini, Bitcoin fiyatına maruz kalma konusundaki stratejillerini ve operasyonel masraflarını ve yükümlüklerini detaylandırdı. Şirket, günlük olarak hisse senetlerini değerlendirmeyi amaçlıyor ve bunun için büyük Bitcoin spot borsalarından gelen ticaret akışını takip edecek olan CF Bitcoin US Settlement Price’ı kullanacak. 

Daha önce yaptığı başvuru reddedilen şirket, Cboe BZX’de listelenmesi için WisdomTree Bitcoin Trust için başvuruda bulunmuş oldu. Yapılan başvuru bir tröst başvurusu gibi görünse de, BlackRock’da olduğu gibi ürün bir spot Bitcoin ETF işlemi görmektedir. 

Grayscale ETF Davasını Kazanabilir

Bunun yanı sıra BlackRock, WisdomTree gibi dev şirketlerin spot Bitcoin ETF başvurusu yaparak harekete geçmesi sonrası, kripto para endüstrisinin gözü Bitcoin ETF’ini reddetmesi üzerine SEC’e dava açan Grayscale’e çevrildi. Piyasa uzmanları, varlık yönetim şirketlerinin Bitcoin ETF için kuyruk oluşturmaya başlamış olmalarından hareketle Grayscale’in de davayı kazanmasını beklediklerini belirtiyorlar. 

Ancak, Bloomberg’ün ünlü ETF uzmanı James Seyffart, BlackRock Bitcoin ETF başvurusunun kabul edilmesi durumunda Grayscale üzerinde baskı oluşturabileceğini düşünüyor. Seyffart’a göre, BlackRock’ın başvurusu kabul edilir ve Grayscale ürünlerine bir rakip çıkarsa, Grayscale Bitcoin Trust ürünlerinden alınan yüzde 2’lik yıllık ücretin hiçbir değeri kalmayabilir, böylece müşteriler bu ürünlerden çıkış yapabilirler. 

Uzmanlar BTC Fiyatı İçin Ne Diyor? 

Bitcoin fiyatının 2017 rallisindeki çöküşünü günü gününe bilerek sektörde ciddi bir yer edinen Peter Brandt, Nisan ayı sonlarında BTC’nin piyasa hakimiyetinin artacağını vurgulamış ve kripto para piyasasının BTC liderliğinde yükseleceğini belirtmişti. Brandt, yaptığı yeni açıklamayla birlikte kripto para yatırımcılarını heyecanlandırdı. Brandt, yaptığı paylaşımda:” Benim tahminim, Bitcoin’in tüm kripto varlıkları geride bırakacağı yönünde. Sonunda yalnızca bir kral olacak ve o da Bitcoin olacak” ifadelerini kullandı. 

BTC Fiyatında Takip Edilecek Seviyeler

Bitcoin fiyatında takip edilecek seviyelere baktığımızda varlığın takip edilecek ilk direnç bölgesi 28.903 dolar seviyesinde yer alıyor. Bitcoin’in bu direnci aşması durumunda karşılaşacağı bir sonraki direnç bölgesi 29.479 dolar seviyesinde yer alıyor. Yükselişin sertleşmesi durumunda takip edilecek üçüncü direnç bölgesi ise 31.172 dolar seviyesinde bulunuyor. 

Olası bir düşüş senaryosunda takip edilecek ilk destek bölgemiz 27.210 dolar seviyesinde bulunurken, ikinci destek seviyesi 26.093 dolar civarında yer alıyor. Düşüş hareketinin durdurulamaması durumunda takip edilecek üçüncü destek seviyesi ise 24.400 dolar seviyesinde bulunuyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner