Yükleniyor...

Coinoxs, Web3 Teknolojisine Odaklandı

Coinoxs CEO'su Can Azizoğlu, Web3'ün potansiyel taşıdığını ve hızla benimsendiğini belirtti.

Coinoxs kripto

Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, Web3‘ün potansiyel taşıdığını ve hızla benimsendiğini belirtti.

Dijitalleşen dünyada, öne çıkan teknolojilerden bazıları yapay zeka, Web3 ve blockchain oldu. Bu teknolojiler, yoğun ilgi görmesi ve benimsenme oranlarındaki artış ile gündeme oturdu.

Coinkolik’e görüşlerini paylaşan Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, Web3 teknolojisinin ilerleyişine ve blockchain gelişimiyle birlikte ortaya çıkan durumlara değindi.

Web3 Teknolojisinin Popülaritesi Hızla Artıyor

Kripto para birimlerinin gördüğü yoğun ilgi, blockchain teknolojisini de ön plana taşıdı. Blockhain ile birlikte, Web3, yapay zeka ve metaverse gibi kavramlar da gün yüzüne çıktı.

Birçok şirket, özellikle Web3 konusundaki girişimleriyle dikkatleri üzerine çekti. Gelişen teknolojide yer almak isteyen şirketler, Web3‘ün avantajlarından faydalanmaya çalışıyor. Web3 üzerinde durmalarının nedenleri olduğunu aktaran Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, merkeziyetsizlik kavramının da altını çizdi.

Azizoğlu, Web3’ün merkeziyetsizlik trendini taşıdığını ve bununla dijital demokrasilere kadar birçok fayda sağlandığını aktardı. Coinoxs olarak OxsDao’ya odaklandıklarını aktaran Azizoğlu, merkeziyetsiz bir inkübasyon ekosistemi oluşturmak istediklerini belirtti.

Coinoxs CEO’su, Web3’ün aynı zamanda metaverse’e zemin hazırladığını da söyledi. Bu söylemine perde aralayan Azizoğlu, şunları aktardı;

Merkeziyetsiz Metaverse platformlarından Decentraland ve The Sandbox EVM teknolojisi ile veri mimarisi oluşturuyor. Bu, (teorik olarak) sadece izni olanların düzenleme yapabileceği veya öğeler ekleyip silebileceği anlamına geliyor. Böylece merkeziyetsiz doğası korunurken herhangi bir kişi veya kurumun politik görüşleri nedeniyle aktivitenin sansürlenmesi engelleniyor.

Azizoğlu, Web3 teknolojisine odaklanmalarındaki bir diğer nedenin, bu teknolojideki popülaritenin artması ve büyük potansiyel taşıması olduğunu söyledi. Azizoğlu, Turkcell ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği gibi kuruluşlara metaverse deneyimi sunduklarının altını çizdi. Ayrıca Coinoxs CEO’su, Decentraland üzerinde bir alanları olduğunu ve bu alanda 7,5 milyon TL’lik yatırımlarının bulunduğunu ifade etti.

Kripto Cüzdanlar, Sektör için Büyük Bir Öneme Sahip

Kripto sektörünün gelişmesi, kriptoya kolay ulaşımın ve güvenilir işlem yapılmasının gerekçelerini ortaya çıkardı. Bu nedenle kripto cüzdanları, sektörün ilerleyişinde büyük bir öneme sahip durumda.

Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, kripto cüzdanlarının önemli bir konu olduğunu belirterek, bu konu üzerine de yoğunlaştıklarını aktardı Azizoğlu, Ledger ve Trezor gibi cüzdanların tek yetkili satış temsilcisi olduklarını ifade etti.

Türkiye’de Web3’ün gelişimine önem verdiklerini aktaran Azizoğlu, bu nedenle sektördeki en büyük sorunlardan birisinin kripto cüzdanlarına kolay erişememe olduğunu belirtti. Azizoğlu, sorunları çözmeyi misyon edindiklerinin mesajını verdi.

OxsDao, NFT’ler Aracılığıyla Yürütülebilir

NFT’ler zorlu dönemlerden geçiyor. Özellikle kripto para piyasasındaki düşüşler, NFT sektörünü de etkilemişti. Yine de NFT’ler, zorlu süreçlerin arasından sıyrılmayı başarıyor. İlgi, NFT’lerde farklı bir şekilde ilerliyor.

Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, NFT’lerin, Ethereum üzerinde popülaritesini kaybettiği halde, Bitcoin Ordinals ile yeniden dirildiğine dikkat çekti. Ethereum’un uzun süredir çözmeye çalıştığı maliyet ve hız konusu, NFT tarafını da etkilemişti. Azizoğlu da bu konuya dikkat çekti.

OxsDao projesine dikkat çeken Azizoğlu, bu projenin yönetiminde NFT’lerin kullanılabileceğini ifade etti. Planlarına NFT yönetişimini ekleyen Coinoxs, ilerleyen dönemlerde Zero Knowledge özelinde geliştirdiği farklı projelerle de ekosisteme katkıda bulunmayı planlıyor.

Geleneksel Kuruluşlar Blockchain’e Yöneliyor

Blockchain, sürekli olarak ilerlemeye ve benimsenmeye devam ediyor. Bireysel kullanıcıların veya destekçilerin yoğun ilgi gösterdiği blockchain’de, kurumsalların ve geleneksel kuruluşların da ayak sesleri duyulmaya başlandı.

Geleneksel tarafın blockchain’e geçişinde bir artış yaşandığını aktaran Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, bu taraftaki yöneticilerin sektör hakkındaki enformasyon eksikliğine dikkat çekti. Azizoğlu, geleneksel yöneticilerin blockchain’e adapte olma süreçlerinin ilerlemeyi yavaşlattığını belirtti.

Markaların Web3 adaptasyonuna yardımcı olmaya çalıştıklarını aktaran Azizoğlu, bu kapsamda NFT’ler konusunda başta film olmak üzere çeşitli çalışmaları planladıklarını ifade etti. Azizoğlu konuyla ilgili şunları söyledi;

Bu adaptasyon için de yönetici seviyesindeki paydaşların blokzinciri eğitimlerine çok yoğunluk vermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yeni çağda kullanıcı edinebilmek için şirketlerin yapısını değiştirmesi gerekebiliyor. Bu dönüşümle ürünleri ve tüketicileriyle olan köprüleri blokzincirine kolayca taşıyabilirler. Bunlar birer fırsat olarak görülmeli. 

Ledger Manipülasyonları Asılsız

Geçtiğimiz günlerde kripto saklama cüzdanı Ledger hakkında bir takım iddialar ve söylentiler ortaya çıkmıştı. Ledger’ın yeni güncellemesinde bir arka kapı bıraktığı konusu, günlerce gündemi meşgul etti. Ancak Ledger, güncellemenin yanlış tanıtıldığını ve böyle bir şeyin olmayacağını savundu. Ledger, gelen tepkiler üzerine güncellemeyi geri çekmişti.

Ledger’ın bu gündemine değinen Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu, cüzdana güvencenin halen daha geçerli olduğunu ve söylentileri yersiz bulduğunu belirtti.

Azizoğlu, Ledger’ın toplulukla hareket etmesi ve Web3’ün aradığı gereklilikleri gerçekleştirmesi sebebiyle dünya liderliğini sürdüreceğini düşündüğünü aktardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner