Yükleniyor...

Metaverse Nedir?

Metaverse, somut olarak algılayabildiğimiz gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getiren, son dönemlerin popüler kavramlarından biridir.

metaverse

Metaverse, somut olarak algılayabildiğimiz gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getiren, son dönemlerin popüler kavramlarından biridir. Kripto para dünyasında da en merak edilen konular arasında yerini almıştır. Özellikle sosyal medya uygulaması Facebook’un Meta ile iş birliği sonrası metaverse kavramına olan ilgi artmıştır. Peki nedir. bu metaverse?

Metaverse Nedir?

Metaverse, ya da meta evren, gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getiren bir uygulama olarak ifade edilmektedir. Evren ötesi anlamına gelen Metaverse, gerçek dünyanın ötesine geçerek kullanıcılara gerçek hayattaki gibi alım satım olanağı sunmaktadır. Zamanla daha da popülerleşen ve ilgi çeken bu kavram, sanal dünyada adeta yeni bir kapı açmıştır.

Facebook ve Microsoft’un kullanması ile, internet artık sadece zaman geçirilen bir mecra olmaktan çıkmıştır. Kullanıcılara yaşam ortamı sunması ve ayrıca gelir sağlaması Metaverse’ün dikkatleri üzerine çekmesinde önemli rol oynamıştır. Metaverse, gelişerek ilerlemekte olan bir uygulamadır. Ancak günümüzde bile farkını hissettirmeye başlamıştır.

Bazı platformlar metaverse benzeri ögeler içerirken, en yakın Metaverse deneyimi, video oyunları ile sunulmaktadır. Oyun içi etkinliklere ev sahipliği yapan geliştiriciler, oluşturdukları sanal ekonomiler ile oyun kavramının sınırlarını genişletmektedir.

Metaverse kavramı, bir bilim kurgu romanı olan Neal Stephenson’ın Parazit romanında geliştirilmiştir. Hayatın her alanında insanları birbirine bağlayan Metaverse, kullanıcıların çalışmasına, oyun oynamasına, sosyalleşmesine ve daha birçok şeye imkan tanımaktadır.

meta verse

Metaverse ile Her Şey Mümkün Mü?

Metaverse hala geliştirilen bir uygulamadır. Ancak birçok şirket metaverse’e yoğun bir ilgi ile yatırım yapmaktadır. Her kullanıcının bir karakteri ya da avatarı kontrol ettiği artırılmış gerçekliğin, metaverse’ün temelinde yer alacağı düşünülmektedir. Gerçek hayatın birçok ögesi, metaverse ile çevrimiçi dünyalara taşınmaktadır. Bunun yanı sıra metaverse tam anlamı ile hayata geçmiş değildir.

Ancak gelecekte internet dünyasının tam olarak içinde yaşanacağını göstermektedir. Metaverse, halihazırda çoğu kişinin çevrimiçi platformlar ile birbiri ile iletişim kurmasının çok daha ötesinde bir fikir barındırmaktadır. Bunun sayesinde insanlar, sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik yolu ile tam olarak dijital bir evren içinde yer bulabilecektir.

Şu an genellikle oyunlarda kullanılan bu kavram, artırılmış gerçeklik kullanımını genişleterek üç boyutlu karakterler oluşturmayı mümkün kılacaktır. Çalışmak, gezmek, oyun oynamak, alışveriş, konser gibi birçok günlük, gerçek dünyada yapılan aktivitelerin, bu kavram ile evren ötesinde gerçekleşeceği düşünülmektedir.

metaverse

Blockchain Ve Meta Evren

Metaverse’ün, oyunları ya da sosyal medyayı desteklemenin yanı sıra ekonomileri, dijital kimliği, merkeziyetsiz yönetişimi ve diğer uygulamaları da bir araya getireceği düşünülmektedir. Tüm bu özellikler, blockchain’in geleceğe yönelik bu teknolojiye güç vermesine olanak sunar.

Metaverse kavramı tam olarak geliştiğinde, kullanıcılar çalışabilir, sosyalleşebilir ve sanal ögeler satın alabilir konuma gelecektir. Bunun yanı sıra mülkiyet ispatı için güvenli bir yola ihtiyaç duyulacaktır. Güvenli para transferleri evren ötesinde de kullanıcıların dikkat ettiği noktalardan olacaktır. Kripto paralar tam da burada devreye girer. Kripto, mülkiyetin dijital ispatı ve yönetişim ve erişebilirlik gibi diğer önemli parçaları sunar. Günümüzde bazı video oyunları ödemeler için birtakım temel çözümler içermektedir. Ancak birçok geliştirici kripto ve blockchain kullanmayı tercih etmektedir. Çünkü blockchain, merkeziyetsiz ve şeffaf bir yol sunar.

NFT’ler, blockchain oyunları ve kripto ödemeleri artık yalnızca kripto meraklılarıyla sınırlı değildir. Gelişmekte olan meta evren ile artık bunların hepsine kolayca erişmek mümkündür. Metaverse’e benzeyen blockchain uygulamaları günümüzde de mevcuttur ve insanlara geçinmelerine imkan tanıyacak gelirler sunmaktadır. Birçok kullanıcının daha fazla gelir elde etmek için oynadığı bir oyna kazan oynu olan Axie Infinity buna örnek gösterilebilir. Örneklere, blockchain dünyasını sanal gerçeklik uygulamalarıyla birleştiren Second Life ve Decentraland de eklenebilir.

Blockchain geliştiricilerinin video oyun dünyasından etkilendiği açıktır. DeFi ve GameFi’de oyunlaştırma yaygındır. Gelecekte, blockchain ve meta dünyasının benzer özellikleri içermesi sebebi ile daha da entegre hale geleceği düşünülmektedir.

Hayatın tüm yönlerini tek bir evrende birleştireceği düşünülen meta evren, blockchain’in merkeziyetsizliği ile harmanlandığında evren ötesi, yeni bir oluşumu yaratacağı düşünülmektedir. Kullanıcıları şimdiden meraklandıran Metaverse, ilgi ile takip edilen ve yatırım alan konular arasındadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner