Yükleniyor...

Ethereum 2.0 Güncellemesinin Yayınlanması Bir Hayli Gecikebilir!

Ethereum ağı gelişmeye devam ediyor olsa da Ethereum 2.

Ethereum 2.0 Güncellemesi

Ethereum ağı gelişmeye devam ediyor olsa da Ethereum 2.0 sürümünün yakın zaman içerisinde yayınlanması beklenmiyor. Projenin resmi blog sayfasındaki bir paylaşıma göre Ethereum 2.0 yayınlanana kadar yıllar geçebilir.

İstanbul güncellemesinin ardından Ethereum topluluğunda Ethereum 2.0’ın yakın zamanda gelebileceğine dair iyimserlik artış göstermiş olsa da bu sürümün tabanında yatan karmaşıklar nedeniyle geliştiriciler ilerlemede zorluklarla karşı karşıya.

Ethereum geliştiricilerinin yaptığı değerlendirmeye göre, Serenity adı verilen Ethereum 2.0’a ulaşmak için daha çok zaman gerekiyor. “The 1.x Files: a fast-sync” başlıklı blog paylaşımında, geliştiriciler Ethereum 1.x’e odaklandıklarını ve geçiş sürecinde ağın faaliyetini sürdürmeye devam etmesi için güncellemeleri küçük parçalara böldüklerini belirtiyor. Şu andaki görevin Serenity gelmeden önce 3-5 yıl sürebileceği belirtiliyor.

Ethereum geliştiricilerinden Griffin Ichiba Hotchkiss, temelde yatan bazı önemli sorunların güncellemede gecikmeye sebep olduğunu ifade etti ve söz konusu problemleri şu şekilde sıraladı;

  • chain depolaması
  • blok boyutu ve işlem hacmi
  • network performansı

Geliştirici ekibinin aktif şekilde sorunlara çözüm aradığı, orijinal zincirin aktiviteye devam etme gerekliliği Serenity’nin uygulanmasını zorlaştırdığı aktarıldı.

Ethereum her ne kadar net bir zaman çizelgesi vermekten kaçınıyor olsa da Ethereum 2.0 sürümü için “Safha 0” 2020’nin ilk çeyreği için planlandı. Ethereum Vakfı’nın araştırmacılarından Danny Ryan, Kasım ayı ortalarında yaptığı açıklamalarda bu tarihin geliştiricilerle yapılan bir toplantıda telaffuz edildiğini söylemişti.

“Safha 0” tam sürüme hiç bir şekilde yakın bir versiyon olmasa da bu uzun sürecin başlangıç adımı olarak görülüyor. Staking desteğinin sağlanacağı ve ETH2’nin ihraç edileceği bu evrede, bu yeni varlık herhangi bir şekilde transfer edilemeyecek. Bu safha sırasında ETH1’i staking ile ETH2’ye çeviren kullanıcıların bu varlıkları bir sonraki adıma kadar dondurulmuş olacak. Sharding ve işlemler bir sonraki safhada faaliyete alınacak. Ethereum geliştiricilerinin söylemleri bu evrenin 2021 senesinde gelebileceğini gösteriyor.

ETH 2.0 sürümü eninde sonunda faaliyete geçtiğinde ETH 1.0 ile aynı anda var olması gerekiyor olacak ve geçiş süreci tamamlanana kadar her iki varlık işlem görebilecek. Bu sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması Ethereum’u dünyanın lider akıllı sözleşme platformu olarak konumunu sağlama almasını sağlayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner