Yükleniyor...

Ethereum 2.0 Staking’e Katılmak İçin En Önemli 5 Neden

En popüler ikinci blok zincirinde doğrulayıcı (validator) olmak neden akıllıca bir şey?

eth 2.0 stake 5 onemli neden

En popüler ikinci blok zincirinde doğrulayıcı (validator) olmak neden akıllıca bir şey? Bu yazıda sizlere bu konuda en önemli 5 nedenden bahsedeceğiz.

ETH 2.0 Ne Zaman Başlayacak?

4 Kasım’da, Ethereum 2.0 koordinatörü Danny Ryan, ETH2 depozito sözleşmesini yayınladı ve Ethereum’un Proof of Stake (PoS) sürümünün nihayet 1 Aralık’ta başlayacağını duyurdu. Yazının yazıldığı sırada Ethereum meraklıları 55.584 ETH yatırmış durumdaydı. Bu sözleşmenin yürürlüğe girmesi için gerekenin %10.6’sı ediyor.

Ekran Resmi 2020 11 11 16.10.58

Peki insanlar neden paralarını henüz başlamamış bir ağa yatırıyorlar? İnsanlar neden ETH’lerini Ethereum 2.0’a yatırsınlar? Paralarını stake etmek için kilitleyen ETH sahipleri, Ethereum 2.0’ın işlemlerini güvende tuttukları için periyodik ödüller alacaklar.

Ethereum 2.0’da Validator (Doğrulayıcı) Olmak İçin 5 Neden

Her ETH meraklısının Ethereum 2.0 doğrulama sürecine katılmasına izin veren “giriş bileti”, yani minimum stake tutarı 32 ETH -neredeyse 14,350 dolar- azımsanmayacak bir rakam. Peki 32 ETH’yi yatırmanın ne gibi avantajları olacak?

  1. Ethereum 2.0, çok yüksek oranlı yıllık stake ödülleri sunar.
  2. Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinden önce, bir FOMO çalışması, ETH fiyatını yükseltebilir.
  3. Beş yıllık bir geçmişe, tutkulu bir topluluğa ve mükemmel bir üne sahip bir projede pay sahibi olmak önemli bir detay olarak kabul ediliyor.
  4. Launchpad aracılığıyla kılavuzlu para yatırma süreci mevcut.
  5. Doğrulayıcılar için “affedici” kurallar var (örneğin, düşük çalışma süresi gereksinimleri gibi).

Stake Ödülleri

Proof of Stake (PoS) konsensüsünün faydaları hakkındaki son makalelerinden birinde, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yıllık ödüllerin yüzde 15’inin insanları stake için motive etmek adına yeterli olacağını belirtti. Daha önce de belirtildiği gibi, bu durumda “ödüller”, ağ işlemlerini kripto para tahsisatları (stake) ile güvence altına alanlara yönelik periyodik ödemeleri ifade eder.

Güvenilir stake araştırmacısı StakingRewards.com’a göre yalnızca Ethereum’un rakipleri Zilliqa (ZIL) ve Near Protocol (NEAR), sırasıyla yüzde 21 ve yüzde 15 APY ile ETH2’nin tahmini ödülleriyle rekabet edebilir. Bunun aksine, stake etme için mevcut en iyi 20 kripto paranın hiçbiri çift haneli ödüller sunmaz. Bu nedenle, ETH2’de yüzde 15 kazançlı bir fırsat gibi görünüyor.

FOMO

Google Trends’e göre, Google aramasında “Ethereum 2.0” a olan ilgi, bu yılın Ağustos ayının başlarında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yüzde 77 azaldı. Devam eden yükseliş Ekim ayı ortalarında başladı, bu nedenle Ethereum satın almaya olan ilgi büyük fiyat artışını katalize edebilir.

Eski ve Güvenilir

Ethereum 2.0, Ethereum 1.0 ile aynı ağ olmayacak olsa da -bazı kripto girişimcileri onları selef ve halef olarak görmeyi bile reddediyor- yeni Ethereum, aynı ekip ve aynı topluluk tarafından korunacak ve geliştirilecektir. Tipik olarak sıfırdan oluşturulan DeFi ürünlerinin aksine, ETH2, ETH1’in güvenilirliğini koruyacaktır. Bu nedenle, mevduat sahipleri exit scam’den ya da ponzi’lerden korkmamalıdır.

ETH 2.0

Launchpad

Ethereum 2.0 ekibi, doğrudan bir depozito sözleşmesi adresine para gönderilmemesi gerektiğini yineledi. Ethereum meraklıları bu amaçlar için ETH2 Launchpad’i kullanmalıdır. Bu Launchpad’de, her potansiyel yatırımcı Ethereum 2.0 staking’e nasıl katılacağına dair üç aşamalı bir kılavuz bulabilir. Potansiyel doğrulayıcı, doğrulama kurallarını okumalı, benzersiz doğrulama anahtarını oluşturmalı ve stake’i para yatırma ortamına aktarmalıdır. Ethereum (ETH) destekçileri, stake eden kuruluşlar gibi aracılar olmadan onaylayıcılar ekibine katılma şansına sahiptir.

Güvenli Liman

Para yatırmanın yanı sıra, modern blok zincirlerindeki tüm pay sahipleri, doğrulama süresinin çoğunda doğrulayıcının ekipmanını (yüksek performanslı bilgisayar) çevrimiçi tutmalıdır. Ağ ile senkronize olamayanlar cezalandırılabilir (kesilebilir) ve katılımın sonraki aşamalarından engellenebilir. Ethereum 2.0’ın minimum çalışma süresi yüzde 60 olacak, bu nedenle Vitalik Buterin “affedici” kesme kurallarına sahip olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, ETH2 Stake, yeni başlayanlar için katı gereksinimleri ve yüksek çalışma süresi olan diğer PoS sistemlerinden çok daha rahat olabilir.

Özetle, Ethereum 2.0’da doğrulayıcı olmak, 2020’de denemeye değer bir şeydir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner