Yükleniyor...

Ethereum 2.0’da Staking’den Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Ethereum 2.

ethereum 20 da stakingden once bilmeniz gereken seyler

Ethereum 2.0 yükseltmesi kısa bir süre önce resmi bir test ağında hayata geçirildi. O zamandan beri geliştiriciler, koddaki görev açısından kritik hataları yakalıyorlar.

Ethereum 2.0 Lighthouse istemcisinin baş geliştiricisi Paul Hauner, şu ifadeleri kullanıldı:

“Bu, Ethereum 2.0’ın gördüğü en büyük testnet lansmanı. Bu lansman sayesinde insanlar için sinir bozucu olan şeyleri öğrendik. Bazı bug’lar bulduk. Şu anda düğümlerin çökmesine neden olabilecek çok ilginç ve anlaşılması zor bir hatayı gideriyoruz.”

Ayrıca, “Medalla” adı verilen yeni Eth 2.0 sahte ağını test etmek ve yol boyunca bazı sürprizler de bulunuyor. Staked’in kurucu ortağı ve CEO’su Tim Ogilvie’nin zihninde, Medalla ağındaki şu ana kadarki tüm hatalar ve beklenmedik sorunlar nispeten küçük ve endişeye gerek uyandırmayan şeyler.

Ogilvie, konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“25 farklı proof of stake ağı çalıştırıyoruz ve bu nedenle test ağlarında çalışmaya alışkınız. Test ağlarında birçok aynı sorunu görüyoruz, bu da bazen yazılımın mükemmel bir şekilde iletişim kurmaması veya ağın yeniden başlatılması gereken durumlarda sorunlar yaşanmasıdır. Bence Eth 2.0, gördüğümüz diğer test ağlarının çoğuna göre oldukça iyi durumda.”

Staking Konusunda Dikkat Edilmeli

Bununla birlikte, hem Hauner hem de Ogilvie, Eth 2.0 ağı hakkında kullanıcıların ETH’lerini stake etmeden önce anlamaları gereken önemli özellikler olduğu konusunda hemfikir.

Ogilvie’ye göre “gerçekten önemli olan”, ETH’nin Eth 2.0 ağına aktarıldıktan sonra orijinal Ethereum blok zincirine geri aktarılamayacağı gerçeğidir. Ogilvie, şunları söylüyor:

“Ethereum 2.0 geliştirmesinin bir sonraki aşaması etkinleştirilene kadar tek yönlü bir yolculuk olacak. Paranız likit değil. Gerçekten yapabileceğiniz tek şey stake etmeye katılmaktır. İnsanlar başlamadan önce bunu anlamalı.”

Staking Nedir?

En yaygın olarak, kullanıcılar bir borsada token yatırıp bunu bir süre ellerinde tuttukları için ödüllendirilirler. Bu eylemin karşılığında kullanıcıya belirli bir ay boyunca stake etme ödüllerini oluşturan borsada tutulan toplam bakiyenin orantılı payına göre hesaplanan aylık getiri sunulmaktadır.

Staking, madencilik için gerekli olan sürekli artan enerji tüketiminin ağ ölçeklendirmesi için bir sorun teşkil etmesi nedeniyle Bitcoin gibi kripto paralar tarafından kullanılan Proof of Work (PoW) modeline alternatif olarak geliştirilmiştir. Proof of Stake (PoS), çok daha büyük bir ağ ölçeklendirmesine izin verecek dağıtılmış fikir birliğine ulaşmanın alternatif, enerji açısından verimli bir yolu olarak kabul edilmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner