Yükleniyor...

Ethereum Ağ Güncellemesi Ertelendi Ama Bazı Madenciler Bundan Habersiz

15 Ocak’ta Ethereum’un geliştiricileri, planlanan Constantinople güncellemesini güvenlik endişeleri nedeniyle erteledikleri konusunda bir uyarıda bulunmuşlardı.

Ethereum Hard Fork Constantinople Güncellemesi

15 Ocak’ta Ethereum’un geliştiricileri, planlanan Constantinople güncellemesini güvenlik endişeleri nedeniyle erteledikleri konusunda bir uyarıda bulunmuşlardı. Gözüken o ki herkes uygun değişiklikleri yapmadı ve şu anda paralel bir Ethereum madenciliği dünyası bulunuyor. Bir zincir bölünmesi meydana gelmiş durumda ve bazı madenciler resmi olmayan Constantinople zincirinde çoğunluğun fikir birliği olmamasına rağmen madencilik faaliyeti yürütüyor.

Güncellemeyi Durdurma Güncelleştirmesi

Ethereum Constantinople Güncellemesi

Constantinople güncellemesi, yeni yükseltmelerden birinde potansiyel güvenlik açıklarının tespit edilmesinden sonra ertelendi. Ethereum çekirdek geliştiricileri, olası güvenlik açıklarını araştırdıklarını duyurdular. İnsanların ertelenen güncelleme sonrası fikir birliği içinde hareket etmeleri için yeni bir sürümü kurmaları gerekiyor. Ancak gözüken o ki Ethereum madencilerin bir kısmı bundan habersiz.

Ethdevops.io’ya ait bir Hard Fork takipçisine göre, en az 10TH/s değerinde madencilik gücü şu anda gayri resmi zinciri kullanıyor. Öyle ki şu anda resmi olmayan Constantinople sürümünde Ethereum Classic’e göre daha fazla hashrate bulunuyor. Güncellemenin ertelenmesine neden olan söz konusu güvenlik açığı bir dolandırıcılık biçimine olanak tanıyor. Sonuç olarak, Ethereum’un depolama için ücretlendirme şeklindeki bir değişiklik, çeşitli dApp’lere çok pahalıya mal olabilecek bir saldırının önünü açabiliyor.

Büyük bir merkezi olmayan ağda tam olarak kontrolün sağlanması ve her şeyin planlanan şekilde gerçekleşmesi imkansız. Bir Bitcoin node haritasına baktığınızda da benzer bir tablo ile karşılaşabilir ve ağ üzerinde belirli bir zamanda birkaç farklı sürümün etkin olduğunu görebilirsiniz. Az sayıdaki madencilik node’u şu anda Constantinople güncellemesi gerçekleşmiş gibi ağda bulunuyor. Bu süreçte ne yazık ki madencilerin hiçbiri geçerli bir Ehtereum (ETH) token kazanamayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner